Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rusza „Moje Ciepło” – nowe dofinansowanie do pompy ciepła! Dla kogo, do kiedy i ile pieniędzy w 2022 roku?

Moje Ciepło

Rusza „Moje Ciepło” – nowe dofinansowanie do pompy ciepła! Dla kogo, do kiedy i ile pieniędzy w 2022 roku?

29 kwietnia 2022 roku rozpoczął się nabór wniosków w programie „Moje Ciepło”, który zakłada dofinansowanie do pompy ciepła – nawet 21 tys. zł! Poznaj budżet programu, termin złożenia wniosku, zakres dotacji i inne niezbędne informacje.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

„Moje Ciepło” – nowe dofinansowanie do pompy ciepła

Program „Moje Ciepło” ma na celu wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej, czyli osób, które produkują i konsumują energię elektryczną. Program oferuje dofinansowanie do pomp ciepła w nowych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 000 000 zł.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie do pomp ciepła w programie „Moje Ciepło” obejmuje zakup i montaż:

  • nowych pomp ciepła – powietrznych, wodnych (grunt/woda) i gruntowych – wykorzystywanych do ciepłej wody użytkowej (cwu) i ogrzewania wraz z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym i zbiornikiem ciepłej wody użytkowej,
  • pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym obsługujący cały budynek, wraz z osprzętem;
  • pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.

Forma i wysokość dofinansowania

Dofinansowanie do pompy ciepła przyznawane jest w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych. Nie może być to więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość dotacji uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez wnioskodawcę karty dużej rodziny.

tabela
Progi dofinansowania do pompy ciepła w programie „Moje Ciepło”, źródło danych: mojecieplo.gov.pl

Do kiedy można złożyć wniosek?

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku lub do wcześniejszego wyczerpania dedykowanej puli środków.

Generator wniosków o dofinansowanie, regulamin i wzory oświadczeń znajdują się na stronie programu. Zobacz pełną listę aktualnych dotacji do inwestycji w odnawialną energię i wymianę źródeł ciepła:

źródło i zdj. główne: mojecieplo.gov.pl, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.