Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dyskryminacja kobiet w branży OZE? Tylko 14% zajmuje stanowiska kierownicze

Dyskryminacja kobiet w branży OZE? Tylko 14% zajmuje stanowiska kierownicze

Sektor odnawialnych źródeł energii jest zdominowany przez męskich pracowników, wynika z analizy MAEO. ¾ składu zarządów i aż 86% stanowisk kierowniczych zajmują mężczyźni. Skąd wynika dyskryminacja kobiet w branży OZE?

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

OZE to obiecująca perspektywa rozwoju, ale nie dla wszystkich

W ciągu niecałej dekady liczba osób zatrudnionych w branży OZE wzrosła dwukrotnie, sięgając 12 milionów osób w 2020 roku. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (MAEO) szacuje, że liczba miejsc pracy w zielonej energetyce może zwiększyć się ponad dwukrotnie do 2050 rok. 

Transformacja energetyczna przynosi ze sobą wiele nowych miejsc pracy – nie tylko w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale również w branżach powiązanych, jak budownictwo czy produkcja – wynika z analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. 

Reklama

Dyskryminacja kobiet w branży OZE

Sektor odnawialnych źródeł energii, chociaż może wydawać się progresywny w podejściu ekologicznym, w kwestiach równości płciowej zostaje w tyle razem z całą energetyką. OZE są zdecydowanie zdominowane przez mężczyzn, którzy stanowią prawie ⅔ zatrudnionych. Wygląda na to, że Cele Zrównoważonego Rozwoju także nie są traktowane równo. 

NiLk FgjwBNfR043X M7uWLYUaxoX5Cn6WP2ghPj3YBvDvRyWcH5 1LEsayMYdefyDjp MyFX3VEWewpJaae BaVGsd9wj viGpVlMJQ4TFPkFQtkyMkZSukfbKzxLxsUA0Tw9oJodi 4RLADcJ9em8
Piąte miejsce na liście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ zajmuje równość płciowa. Źródło: un.org.pl

Kobiety to zaledwie 32% osób pracujących w tej branży. Jeśli już znajdują zatrudnienie to zdecydowanie na gorzej opłacanych stanowiskach. Zazwyczaj jest to praca na szczeblu administracyjnym. Do grona specjalistów STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) należy tylko 28% kobiet, a najwyższe stanowiska kierownicze zajmują aż w 86% mężczyźni

Dyskryminacja kobiet w branży OZE

Dodatkowym problemem jest luka w wynagrodzeniu. Aż ⅔ ankietowanych w badaniach MAEO twierdzi, że kobiety zarabiają mniej w porównaniu do mężczyzn na tych samych stanowiskach. Skąd to wynika? 

Kobiety muszą pokonać znacznie więcej barier na drodze zawodowej

Transformacja energetyczna stwarza nowe możliwości pracy, ale nie w sposób sprawiedliwy. Większość zatrudnień wymaga konkretnych zestawów umiejętności, do których kobiety mają trudniejszy dostęp. Dlaczego? 

Najważniejsze bariery, które muszą pokonać kobiety na drodze do kariery w sektorze OZE to role społeczne, które wynikają z kulturowych norm i przyzwyczajeń. Innymi słowy chodzi o przeświadczenie, że płeć definiuje zdolności i umiejętność. Stąd więcej kobiet staje się absolwentkami medycyny czy biologii niż technologii komputerowej. 

Przywiązanie do ról społecznych znajduje również odbicie w procesie rekrutacyjnym, a potem na ścieżce kariery. Po zdobyciu zatrudnienia, kobietom znacznie trudniej wspinać się po szczeblach kariery. Pierwszy powodem jest fakt, że to na nie częściej spada obowiązek godzenia pracy z rodziną, zwłaszcza w okresie wychowywania dzieci. To bardzo często ogranicza możliwość samorozwoju, udziału w szkoleniach i zdobywania nowych umiejętności. 

W dodatku aż ¾ osób decyzyjnych w firmach prywatnych reprezentują mężczyźni, którzy są znacznie mniej świadomi nierówności płciowych. Według analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej tylko 40% mężczyzn i aż 75% kobiet zdaje sobie sprawę z dyskryminacji w swoim miejscu pracy. 

Źródło: irena.org

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.