Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kiedy kobiety zarządzają, osiągają skuteczniej cele klimatyczne 

Kiedy kobiety zarządzają, osiągają skuteczniej cele klimatyczne 

Matka Natura, Matka Ziemia, ekologia. Wszystkie posiadają kobiecy pierwiastek, który, jak podaje firma badawcza Arabesque, jest kluczowy w dbaniu o środowisko. Czy kobiety lepiej radzą sobie z decyzjami dobrymi dla klimatu i planety niż mężczyźni?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kobieta na straży klimatu

Mówi się, że kobiety są wrażliwsze i bardziej empatyczne niż mężczyźni. I chociaż dalecy jesteśmy od utrwalania stereotypów, to statystyki jasno pokazują, że kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni podejmują się działań charytatywnych i ekologicznych, pomagają dla zwierzętom, przechodzą na dietę roślinną, poszczą, działają na rzecz środowiska. Mathew Isaac profesor z Uniwersytetu Seattle stwierdził w swoich badaniach z 2019 roku, że “płeć dla wielu ludzi wydaje się być bardzo ważną częścią ich tożsamości i dlatego dokładają wszelkich starań, aby ją zachować, ponieważ świadczy o tym, kim są i jak się określają”. Czy rzeczywiście tak jest i kobiety lepiej radzą sobie z dbaniem o klimat?

Co mówią badania?

Według nowych badań firmy Arabesque kobiety na wysokich stanowiskach zarządzających mogłyby też wpłynąć o wiele skuteczniej niż mężczyźni na osiągnięcie celów klimatycznych.

Arabesque zajmujące się zarządzaniem aktywami na podstawie analiz 1000 największych firm na świecie wykazała, że te prowadzone przez kobiety mają większe szanse na osiągnięcie celów środowiskowych i klimatycznych. Arabesque pozyskała dane z cyfrowych źródeł dotyczących realizowania celów klimatycznych poszczególnych firm. 

Wierzymy, że tworzenie wartości ekonomicznej może i powinno być połączone z ochroną środowiska, społecznym działaniem i zrównoważonym zarządzaniem.

Pomimo tego że wiele spółek na swoich stronach internetowych zamieszczało informacje o planach, nie wynikały z nich większe dokonania. Z analiz wynika, że jeśli decyzyjne stanowisko w firmie zajmowała kobieta, to cele środowiskowe były częściej zrealizowane.

Firmy zwiększają cele klimatyczne 

Arabesque oceniło, że cele klimatyczne światowych firm znacznie zmieniły się w ciągu ostatnich pięciu lat. Dla przykładu cele klimatyczne zwiększyły się o ¼ w Anglii, potroiły się w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech wzrosły o ⅕, a w Niemczech cele zmniejszyły się spośród 83% firm do 80%. 20% światowych firm przychyla się ku ograniczeniu globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 °C do 2050 roku. Naukowcy z ONZ twierdzą, że osiągnięcie tego celu ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia nieodwracalnych procesów na naszej planecie.

źródło: euronews.com, arabesque.com

fot. główna Unsplash/Stephanie Guarini

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.