Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsi górnicy przekwalifikowali się do pracy na turbinach wiatrowych – bezpłatnie

Pierwsi górnicy przekwalifikowali się do pracy na turbinach wiatrowych - bezpłatnie

Pierwsi górnicy przekwalifikowali się do pracy na turbinach wiatrowych – bezpłatnie

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki odnawialnej To pierwszy taki projekt w Polsce. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Górnicy znajdują pracę w energetyce wiatrowej

Pierwsi górnicy rozpoczynają już pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki, a kolejni jeszcze mogą zapisać się na bezpłatny, miesięczny kurs. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

To pierwszy w Polsce projekt przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do branży energetyki wiatrowej. Górnicy uzyskali honorowane na całym świecie certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne, a także zapoznali się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowejwyjaśnia Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy. 

Odchodzący z branży wydobywczej górnicy mogą po zakończeniu kursu podjąć pracę w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych. 

Międzynarodowe kompetencje

Osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.  

Szkolenie organizowane przez Windhunter Academy oraz OX2 było na najwyższym poziomie. Kadra i szkoleniowcy i podejście do swojej pracy wywarło na mnie duże wrażenie. Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestnictwa w takim kursie, który otwiera inne spojrzenie na świat energetyki w tym odnawialnej. Zdobyłem dużo wiedzy nowej i innego spojrzenia na już poznane zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w kursie. Trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój branży wiatrowej Dawid Zapart z KWK Centrum (w stanie likwidacji).

Górnicy szkoleni są w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w Koszalinie. Kurs obejmuje cykl zajęć z zakresu między innymi pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu.

Na szkoleniu panuje świetna atmosfera, a instruktorzy mają dobre podejście. Otrzymaliśmy dużą dawkę wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zaczęliśmy traktować to zajęcie jak naszą misję. Pokochaliśmy wiatr i wysokość i już nie możemy się doczekać, kiedy wjedziemy na turbinę.Marcin Potempa z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Międzynarodowe certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu uprawniają ich do pracy zarówno na elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstających właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).

Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji pilotażowego programu otrzymali oferty pracy niedługo po jego ukończeniu. Część z nich podjęła już nawet zatrudnienie w branży. Sektor energetyki wiatrowej w Polsce przez następne lata będzie się dynamicznie rozwijał i potrzebował dużej liczby techników i instalatorów turbin. Górnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie, dostrzegli ten potencjał i dziś wchodzą na rynek zielonej energii – podkreśla Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych, OX2.

OX2 oraz Windhunter Academy w pełni sfinansowały pierwszy kurs dla górników, a nabór na drugi – także bezpłatny – nadal trwa. Szkolenie drugiej grupy górników przewidziano na wrzesień tego roku. 

źródło i zdj. główne: mat. prasowe OX2

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.