Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie największa na świecie fabryka folii do baterii aut elektrycznych

Największa na świecie fabryka powstanie w Polsce

W Polsce powstanie największa na świecie fabryka folii do baterii aut elektrycznych

Koreańska firma SK Nexilis wybuduje w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej używanej do produkcji baterii stosowanych w samochodach elektrycznych. Folia trafi do odbiorców w całej Europie i według Ministerstwa Aktywów Państwowych będzie to największy tego typu zakład na świecie.

Reklama

Największa na świecie fabryka folii powstanie w Polsce

Wartość inwestycji w pierwszym etapie to prawie 3 mld zł. Pracę w fabryce znajdzie ok. 500 osób. Docelowo inwestycja sięgnie 10 mld złotych, co oznacza kolejne setki nowych miejsc pracy.

zdj Sasin
Zdjęcie z Ceremonii Wbicia Pierwszej Łopaty, źródło: gov.pl

To bardzo ważna dla miasta i regionu inwestycja nowoczesnego przemysłu, która nadaje nowy sens Centralnemu Okręgowi Przemysłowemumówił 7 lipca 2022 roku w Stalowej Woli wicepremier Jacek Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego pod koreańską fabrykę folii do samochodów elektrycznych.

Według komunikatu Ministerstwa Aktywów Państwowych, o fabrykę miało ubiegać się wiele krajów, koreański inwestor wybrał jednak Polskę. Nowy zakład to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce południowo-wschodniej.

Duża inwestycja w Polsce

Duże znaczenie przy wyborze lokalizacji fabryki miała decyzja PGE Dystrybucja o budowie systemu zasilania w energię elektryczną dla strefy ekonomicznej, w której powstanie fabryka. Ponadto, spółka Tauron wybuduje w pobliżu dużą farmę fotowoltaiczną.

To wydarzenie spowoduje, że Stalowa Wola będzie ważnym miejscem na światowej mapie transformacji energetycznej. Cieszę się, że będziemy mogli razem we współpracy z Koreą Południową realizować ten projekt. 

Stawiamy na technologie, które będą pozwalały przede wszystkim korzystać z nowych źródeł energii. Ta inwestycja wpisuje się w światowy trendmówił wicepremier Jacek Sasin.

Polska dzięki tej inwestycji w założeniach rządu ma stać się ważnym graczem i znaczącym elementem łańcucha dostaw w rozwoju elektromobilności.

źródło: pap-mediaroom.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.