Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Posiadasz elektryka? Od 4 lipca przejedziesz autostradą za darmo

Posiadasz elektryka? Od 4 lipca przejedziesz autostradą za darmo

4 lipca startuje druga odsłona akcji „Autostrady do elektromobilności”, w ramach której posiadacze aut elektrycznych mogą podróżować autostradami w Polsce za darmo. Podczas pierwszej edycji zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.

BANER MOBILEB1
Reklama

Kto przejedzie autostradą za darmo?

Już po raz drugi rusza akcja „Autostrada do elektromobilności”. To inicjatywa EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerów kampanii elektromobilni.pl.  W jej ramach kierowcy zarejestrowani w EV klub Polska będą mogli bezpłatnie korzystać z odcinków posiadających systemem video-tollingu: A1 (Toruń – Gdańsk), A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice). W praktyce będą to drogi, na których od grudnia 2021 szlabany zostały podniesione, a ruch odbywa się na zasadzie „free flow” po wykupieniu odpowiedniego biletu. Promocja dotyczyć będzie również pozostałych szlaków, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-Toll.

Pierwsza edycja akcji „Autostrada do elektromobilności” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że uczestnicy tego pilotażowego projektu odbyli łącznie prawie 4000 darmowych przejazdów autami elektrycznymi, co przełożyło się na przeszło 160 tys. przejechanych kilometrów. Dzięki temu nie wyemitowano do atmosfery (z tytułu spalin) prawie 19 tys. ton dwutlenku węgla. Niewątpliwy sukces tego projektu wpłynął na podjęcie dalszych działań i rozszerzenie akcji o kolejne płatne odcinki autostrad. Dzięki temu teraz kierowcy pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w EV Klub Polska będą mogli bez opłat podróżować praktycznie po całej Polsce komentuje Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że kierowcy mają aktualnie do dyspozycji 1753,6 kilometrów, na które składają się drogi płatne (A1, A2, A4) oraz bezpłatne (A6, A8 oraz A18). Za przemieszczanie się większością tych dróg trzeba płacić. Wyjątkiem od tej reguły są kierowcy pojazdów zeroemisyjnych – elektrycznych lub zasilanych wodorem.

JUdmxul7k1dSRhreC4ahuW AtRgQrTlvyBFQSpW1VswF2Tk7PHiPkbHeUHqv1y6mCzMI015KM8lonGhOl B4c98NPu J6V 0YZWsemrx5MrKxjnC5qh8Rwz XPqdVzcnyI6
Autostrada do elektromobilności 2022, źródło: EV Klub Polska

Gdzie kierowcy elektryków przejadą bezpłatnie?

Osoby zarejestrowane w EV Klubu Polska i użytkujące samochody elektryczne, będą zwolnione z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Mowa o m.in. fragmentach Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś), odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice) i Wrocław – Sośnica oraz Autostrady A2 (Stryków – Konin). Co to oznacza w praktyce? Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić niemal 60 zł, a autostradą A4 – 48 zł. Przejazd pozostałymi kilkusetkilometrowymi odcinkami także oznacza niemałe oszczędności (dla A2 Konin – Stryków w obie strony jest to nieco ponad 22 zł). Projekt „Autostrada do elektromobilności” będzie miał charakter czasowy i realizowany będzie od 4 lipca do końca sierpnia 2022 roku.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

 – Autopay na początku tego roku przebił barierę miliona zarejestrowanych użytkowników. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej oraz niemal 5 razy więcej niż na początku 2020 roku. Do grona tych użytkowników mamy nadzieję przyciągnąć także rozrastającą się grupę kierowców samochodów elektrycznych. Doceniając ich wkład w ochronę klimatu – poprzez wybór pojazdu zeroemisyjnego – chcemy im podziękować, umożliwiając 5 bezpłatnych przejazdów autostradami każdemu użytkownikowi EV w okresie wakacji. Wiemy, że poprzednia edycja przyniosła konkretne korzyści środowiskowe. Tegoroczna powinna ustanowić nowe rekordy w zmniejszeniu emisji dwutlenku węglamówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Jak skorzystać z promocji?

Zwolniony z opłat może zostać każdy, kto posiada lub użytkuje samochód w pełni elektryczny w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. By móc cieszyć się darmowymi przejazdami wystarczy zarejestrować się w EV Klub Polska (https://elektromobilni.pl/klub), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji zostanie wygenerowany link, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay. Następnie wystarczy uzupełnić niezbędne dane (w tym pojazdu) i cieszyć się 5 darmowymi przejazdami po polskich autostradach.

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić – szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.

Darmowe przejazdy autostradami to nie jedyny benefit związany z przystąpieniem do EV Klub Polska. Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10 proc.) na ładowanie aut elektrycznych już na niemal 500 stacjach GreenWay oraz GO+EAuto w całym kraju. Dzięki dotychczasowej współpracy z GreenWay, klubowicze zrealizowali ze zniżką ponad 13,7 tys. sesji ładowania i pokonali ponad 1,5 mln km. Poza ładowaniem będziemy także stopniowo wprowadzać inne bonusy, tj. rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania, a w przyszłości także zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne, dostęp do dedykowanych ofert w ramach internetowego katalogu produktów oraz pełne wsparcie prawne i techniczne dodaje Łukasz Lewandowski.

Ekologiczna forma transportu

Transport odpowiada za 21% globalnej emisji dwutlenku węgla. To obecnie najbardziej emisyjny sektor w wielu krajach rozwiniętych. Podobnie jest w Polsce, gdzie ekwiwalent CO₂ z transportu – tylko w latach 1990-2016 – wzrósł z 22 do 56 mln ton, a w 2016 r. odpowiadał za ponad 97% wszystkich emisji transportowych w kraju. Ten model mobilności, aktualnie oparty głównie na samochodach spalinowych, przyczynia się w znacznym stopniu do negatywnych zmian klimatu i jakości powietrza.

Mimo, że emisje z transportu są jednym z kluczowych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach, to problem ten dotyczy również miejsc ulokowanych wzdłuż dróg szybkiego ruchu. Wzmożony ruch pojazdów, głównie z napędem spalinowym, negatywnie oddziałuje na sąsiadujący z autostradą ekosystem. Premiując użytkowników aut elektrycznych na autostradach, jednocześnie promujemy zeroemisyjny transportdodaje Miłosz Kurzawski z Autopay.

Projekt „Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych rozwiązań w UE. Przykładem mogą być Czechy. Od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są tam zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Takie przywileje dla kierowców mają przełożenie na wzrost zainteresowania elektromobilnością. 

źródło: informacja prasowa EV Klub Polska

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.