Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

TAURON: magazyn energii koniecznością, sieć nie przyjmie więcej fotowoltaiki. Nowa inwestycja w Zakopanem

magazyn energii

TAURON: magazyn energii koniecznością, sieć nie przyjmie więcej fotowoltaiki. Nowa inwestycja w Zakopanem

TAURON w Zakopanem oddał do użytku instalację fotowoltaiczną, którą uzupełnia magazyn energii. Koncern chce zwrócić uwagę prosumentów i małych przedsiębiorców na konieczność gromadzenia produkowanej w warunkach przydomowych energii i zużywania jej „na miejscu”. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Tauron: magazyn energii to konieczność

Nowy magazyn energii w Zakopanem to odpowiedź na problem wyczerpania możliwości odbioru prądu z paneli przez sieć przesyłową.

– Idea jest taka, żeby prąd produkowany ze słońca nie trafiał bezpośrednio do sieci, bo jej możliwości przyjmowania energii kończą się dramatycznie. W niedalekiej przyszłości każdy prosument, który będzie chciał zoptymalizować proces produkcji i konsumpcji prądu stanie przed koniecznością instalacji takiego urządzenia.

Dlatego z uwagą przyglądamy się zmianom w prawie umożliwiającym uruchomienie programu dopłat do zakupu magazynów energii
– mówi Artur Warzocha, wiceprezes ds. korporacyjnych TAURON Polska Energia.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W ubiegłym roku na obszarze operacyjnym TAURONA powstało ponad 127 tys. mikroinstalacji o mocy niemal 1 GW. Zdecydowana większość z nich, nie posiadając możliwości magazynowania energii, w tzw. piku (w szczycie produkcji energii dostarczanej do sieci) często działa bezproduktywnie.

Instalacja w zakopiańskiej Księżówce jest wyjątkowa nie tylko dzięki magazynowi energii. Jest także jedną z najwyżej położonych w Polsce.

Energia ze słońca

Instalacja w zakopiańskiej Księżówce znajduje się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. i zlokalizowana jest na terenie bezpośrednio przylegającym do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dyrekcja zakopiańskiego ośrodka przystąpiła do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pokrył 90 proc. kosztów inwestycji.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna składa się ze 120 paneli monokrystalicznych o mocy 375 Wp każdy, posadowionych na gruncie oraz carporcie, którego konstrukcja nawiązuje do zakopiańskiej architektury. W sumie daje to moc niemal 45 kWp, a roczna produkcja prądu wyniesie ok. 36 MWh

Wyprodukowana energia będzie trafiać do systemu magazynującego o mocy 40 kWh. Jeśli pojawi się potrzeba magazynowania większej ilości energii pojemność akumulatora będzie można podnieść do 140 kWh. Z deklaracji producenta wynika, że tego typu instalacja będzie bezproblemowo pracować przez ponad 20 lat.

– Statystycznie największe zużycie prądu jest rano i wieczorem, czyli wtedy gdy instalacja pracuje z minimalną mocą lub wcale. W ciągu dnia jej efektywność znacząco rośnie, ale wtedy spada zapotrzebowania na prąd.

Zastosowanie magazynu energii pozwala zbilansować proces energetyczny, bo rytm zużycia energii w instalacji pozbawionej możliwości magazynowania z reguły nie pokrywa się z profilem czasowym produkcji – mówi Piotr Apollo, prezes TAURONA Nowe Technologie.

Instalacji fotowoltaicznych w Polsce wciąż przybywa. Sieci energetyczne w naszym kraju nie są przygotowane na przyjęcie takich ilości zielonej energii, czego konsekwencją czasem jest wyłączenie instalacji fotowoltaicznej.

Chcesz wiedzieć co robić, gdy Twoja instalacja fotowoltaiczna wyłącza się przez zbyt wysokie napięcie w sieci? Zobacz artykuł:


źródło: media.tauron.pl/pr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.