Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyłączenie instalacji fotowoltaicznej przez zbyt wysokie napięcie w sieci. Pytamy eksperta

Wyłączenie instalacji fotowoltaicznej przez zbyt wysokie napięcie w sieci. Pytamy eksperta

Instalacji fotowoltaicznych w Polsce wciąż przybywa. Sieci energetyczne w naszym kraju nie są przygotowane na przyjęcie takich ilości zielonej energii, czego konsekwencją czasem jest wyłączenie instalacji fotowoltaicznej. Co to oznacza w praktyce dla jej właściciela? Pytamy eksperta.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zbyt wysokie napięcie w sieci

Instalacji fotowoltaicznych przybywa. Grudzień 2021 roku okazał się najlepszym miesiącem w historii pod względem liczby nowych instalacji. Wówczas to moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

Nadwyżki wyprodukowanej z fotowoltaiki energii wysyłane są do sieci. Zbyt duża ilość nowych źródeł energii może jednak spowodować wysokie napięcie w sieci na danym obszarze. W sytuacji przeciążenia nawet w środku słonecznego dnia, kiedy uzyski energetyczne powinny być największe, instalacje mogą po prostu przestać działać. Po prostu do sieci wpada więcej prądu, niż jest ona w stanie go przyjąć.

Niestabilność polskich sieci przesyłowych to skutek wielkiego wzrostu popularności OZE w Polsce i przestarzałej infrastruktury. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

W okresie najintensywniejszej produkcji, nadwyżki energii trafiają do sieci. Skumulowana, duża ilość instalacji w danej lokalizacji, oddając w tym samym czasie nadwyżki energii, podnosi wartość napięcia.

Jeżeli napięcie na którejś z faz wzrośnie powyżej wartości 253 V, inwerter albo obniży swoją moc pracy, albo w najgorszym wypadku wyłączy się. Konsekwencją wyłączenia jest spadek produkcji energii do zera –
tłumaczy Piotr Trojanowski, Kierownik Realizacji w Terenie w firmie Columbus Energy S.A.

Co to oznacza w praktyce dla tych, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznej? 

Wyłączenie instalacji fotowoltaicznej

Falownik wyłącza się ze względów bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że poziom napięcia przekracza poziom uwzględniony na umowie z Zakładem Energetycznym. Ten poziom to 230V. Inwerter działa poprawnie, gdy napięcie plasuje się między 207 do 253V.

Jeśli nadwyżka energii nie zostanie wprowadzona do sieci, właściciel instalacji nie zgromadzi nadwyżek prądu. Co więcej, jeśli inwerter wyłączy się, właściciel PV nie skorzysta również z produkcji na bieżące zużycie energii. 

Wyłączenia inwertera i spadki produkcji mogą być chwilowe, ale powtarzające się. Jeśli problem często się powtarza, właściciel instalacji najprawdopodobniej będzie zaniepokojony stratami spowodowanymi wyłączaniem się falownika – mówi Trojanowski.

Z takiej sytuacji są jednak drogi wyjścia.

Co robić?

W pierwszej kolejności należy powiadomić o problemie biuro obsługi klienta dostawcy fotowoltaiki oraz zakład energetyczny, po którego stronie leży problem. Co może zrobić zakład energetyczny?

– Są trzy drogi – zainstalować analizator parametrów sieci w celu weryfikacji i ustalenia przyczyny problemu, obniżyć napięcie na „najbliższej” sieci transformatorowej o kilka volt lub wykonać modernizację sieci. W tym ostatnim przypadku musimy liczyć się z długim czasem realizacji. Wybór dobrej firmy która buduje liczne instalacje pozwala eliminować problemy techniczne podczas montażu. tłumaczy Trojanowski.

Zwiększenie autokonsumpcji energii z własnej instalacji także może być jednym z wyjść z sytuacji. Kiedy uzyski z paneli są największe, wtedy można postarać się o używanie sprzętów, które pobierają dużo energii. Pozwoli to także na zmniejszenie wartości rachunków za prąd.  

Oczywiście, to nie zawsze jest możliwe, szczególnie jeśli np. w ciągu dnia przebywamy poza domem. Wtedy, jeśli jest taka możliwość, można skorzystać z funkcji planowania pracy urządzeń, np. pralki czy zmywarki. Najlepiej włączać je, kiedy produkcja energii z paneli jest najwyższa. 

Należy także pamiętać o możliwości magazynowania energii. Wtedy można korzystać z niej, kiedykolwiek tego potrzebujemy. Chcesz wiedzieć, dlaczego potrzebujemy w Polsce więcej magazynów energii? Zobacz artykuł:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.