Grudzień rekordowy dla fotowoltaiki. Niemal dwa razy więcej mocy niż rok wcześniej

Grudzień rekordowy dla fotowoltaiki. Niemal dwa razy więcej mocy niż rok wcześniej

Grudzień okazał się najlepszym miesiącem w historii pod względem liczby nowych instalacji. Jak to możliwe, że w rok niemal podwoiliśmy moc fotowoltaiki w Polsce?

Podcast

Najwięcej prosumentów w historii

Pod koniec grudnia 2021 roku do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju było podłączonych już 845 505 prosumentów. To wzrost o 53 974 mikroinstalacji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Rekordowy grudzień to kontynuacja znaczących wzrostów z poprzednich miesięcy. We wrześniu przybyło aż 37,5 tys. prosumentów. Listopad okazał się jeszcze lepszy dla rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce – do sieci dołączyło 47,1 tys. nowych mikroinstalacji.

W Polsce na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

fowo
Wzrost mocy elektrycznej osiągalnej w fotowoltaice o 93,6% w stosunku do ubiegłego roku, źródło: are.waw.pl

Dlaczego ostatnie miesiące są rekordowe pod względem nowych instalacji fotowoltaicznych?

Zostać w starym systemie

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych wiele osób postanowiło zostać w starym systemie rozliczeń, który często uznawany jest za korzystniejszy dla zwykłego prosumenta.

Aby nadal rozliczać się w dotychczasowym systemie, prosument musi do 31 marca 2022 roku złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD).

Konieczność złożenia wniosku na czas oraz chęć skorzystania z programu dotacji Mój Prąd 3.0 to główne powody ostatnich wzrostów w liczbie nowych mikroinstalacji. Możliwe, że początek nowego roku także okaże się rekordowy. Czy w styczniu i lutym padną kolejne rekordy przyłączeń do sieci? Prognozuje się, że już w 2022 roku w Polsce będzie nawet milion prosumentów fotowoltaiki.

Dla wielu osób barierą w dostępie do fotowoltaiki i innych OZE wciąż są zbyt wysokie koszty inwestycji. Tutaj z pomocą przychodzą jednak dofinansowania. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:


źródło: are.waw.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.