1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Grudzień rekordowy dla fotowoltaiki. Niemal dwa razy więcej mocy niż rok wcześniej

grudzień rekordowy dla fotowoltaiki

Grudzień rekordowy dla fotowoltaiki. Niemal dwa razy więcej mocy niż rok wcześniej

Grudzień okazał się najlepszym miesiącem w historii pod względem liczby nowych instalacji. Jak to możliwe, że w rok niemal podwoiliśmy moc fotowoltaiki w Polsce?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Najwięcej prosumentów w historii

Pod koniec grudnia 2021 roku do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju było podłączonych już 845 505 prosumentów. To wzrost o 53 974 mikroinstalacji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Rekordowy grudzień to kontynuacja znaczących wzrostów z poprzednich miesięcy. We wrześniu przybyło aż 37,5 tys. prosumentów. Listopad okazał się jeszcze lepszy dla rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce – do sieci dołączyło 47,1 tys. nowych mikroinstalacji.

W Polsce na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

fowo
Wzrost mocy elektrycznej osiągalnej w fotowoltaice o 93,6% w stosunku do ubiegłego roku, źródło: are.waw.pl

Dlaczego ostatnie miesiące są rekordowe pod względem nowych instalacji fotowoltaicznych?

Zostać w starym systemie

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych wiele osób postanowiło zostać w starym systemie rozliczeń, który często uznawany jest za korzystniejszy dla zwykłego prosumenta.

Aby nadal rozliczać się w dotychczasowym systemie, prosument musi do 31 marca 2022 roku złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD).

Konieczność złożenia wniosku na czas oraz chęć skorzystania z programu dotacji Mój Prąd 3.0 to główne powody ostatnich wzrostów w liczbie nowych mikroinstalacji. Możliwe, że początek nowego roku także okaże się rekordowy. Czy w styczniu i lutym padną kolejne rekordy przyłączeń do sieci? Prognozuje się, że już w 2022 roku w Polsce będzie nawet milion prosumentów fotowoltaiki.

Dla wielu osób barierą w dostępie do fotowoltaiki i innych OZE wciąż są zbyt wysokie koszty inwestycji. Tutaj z pomocą przychodzą jednak dofinansowania. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:


źródło: are.waw.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.