Zasadził 30 milionów drzew i odtworzył las. Niesamowita historia z Turcji

Zasadził 30 milionów drzew i odtworzył las. Niesamowita historia z Turcji

Hikmet Kaya (na zdjęciu) udowodnił, że dobre intencje i ciężka praca mogą przynieść duże korzyści. Emerytowany turecki szef gospodarki leśnej z dumą pozuje ze zdjęciem jałowej ziemi, którą on i jego zespół przekształcili w bujny las. Zobacz historię człowieka, który zasadził 30 milionów drzew.

Zasadził 30 milionów drzew

Hikmet Kaya karierę rozpoczął w miejscowości Sinop w 1978 roku i chociaż 19 lat później przeszedł na emeryturę, jego spuścizna pozostała i rozrasta się – dosłownie!

Zasadził 30 milionów drzew
Położenie miejscowości Sinop na mapie, źródło: Google Maps

Współpracując ze swoim zespołem i mieszkańcami wioski, w ciągu swojej kadencji sprowadził i zasadził 30 000 000 sadzonek. Długo po jego przejściu na emeryturę drzewa nadal rosną.

Jałowa niegdyś kraina przeszła niesamowitą przemianę. W ciągu 19 lat zalesiania Hikmet Kaya nigdy nie przerwał swojej pracy. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Ambitny projekt zalesiania

Po 41 latach od kiedy rozpoczął swój ambitny projekt zalesiania, Hikmet powrócił do bujnego lasu ze zdjęciem gołej niegdyś ziemi. Fotografia podkreśla ogromną różnicę w krajobrazie, która jest jego zasługą. Hikmet przyznaje, że jest bardzo zadowolony z wyników.

Dzięki jego inicjatywie udało się zalesić około 3950 hektarów terenu, który wcześniej służył jako miejsce wypasu dla zwierząt. Jałowa ziemia została wkrótce uznana za obszar leśny.

Bujny las z czasem wypełnił się dzikimi zwierzętami, takimi jak lisy, dziki, króliki, jelenie, a nawet niedźwiedzie.

2 2
3
okladka 4
Historia Hikmeta, źródło: Sabah.com.tr

To wspaniały przykład dla reszty kraju i całego świata. Według Global Forest Watch od 2000 roku Turcja odnotowała spadek powierzchni lasów o nawet 5,4%. Swoje dokonania Hikment opisał w książce „Ağaçlar yeşerince”. Czekamy na tłumaczenie na język polski!

Czy zgadzasz się, że potrzebujemy więcej takich pozytywnych bohaterów i bohaterek, aby zatrzymać wylesianie na Ziemi?

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Zobacz więcej pozytywnych historii:

źródło: dbpnews.com, mymodernmet.com, hurriyetdailynews.com, zdj. główne – sabah.com.tr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.