Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejne rekordy europejskiej i polskiej energetyki wiatrowej

Kolejne rekordy europejskiej i polskiej energetyki wiatrowej

W lutym europejska energetyka wiatrowa osiągnęła gigantyczne przyrosty mocy. Zbliżyła się tym samym do wytworzenia rekordowej ilości energii z 2021 roku. 

Reklama

Przełomowy luty dla energetyki wiatrowej

16 lutego europejska energetyka wiatrowa osiągnęła bliskie rekordowi wszechczasów osiągi. Wytwarzała średnio 115,6 GW na godzinę, a najwięcej w ciągu 60 minut, bo aż 127,4 GW odnotowano tego samego dnia. 

Z danych WindEurope wynika, że łączna produkcja 2,775 TWh w ciągu doby pokryła ok. 28,6%  zapotrzebowania na energię w porównaniu z rekordowym wynikiem z 11 marca 2021 28,9%.

Prognozy o silnym wietrze sprawdziły się. W związku z tym analitycy przewidywali, że silny wiatr przyczyni się do obniżek cen energii na rynku, ale równolegle wzrosły ceny gazu i węgla, a spadła produkcja energii jądrowej. Silne wiatry finalnie pomagają zapewnić krótkotrwałą ulgę w europejskim kryzysie energetycznym.

Do tej pory turbiny wiatrowe w całej Europie wyprodukowały już 33,2 TWh energii, to średnio około 86 GW/godzinę.

Li xMvvqNgT87i5rg1DLn sQaRcEwBU3L0EHoqjrwevnAyY W9pE2RKu5kYOEwP9yeVO5PSLroFxvP7xtnXPLFmGaIqFc9fuUHu e0z35R6GaObrMAFaZo3TSVfdMQRMfrJr91kp
Tabela osiągów mocy na podstawie danych S&P Global Platts i WindEurope

Niemcy mają największą moc wiatrową na lądzie w Europie, podczas gdy Wielka Brytania jest liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

Polski rekord energii wiatrowej w lutym

Także w naszym kraju padł rekord produkcji energii wiatrowej. 16 lutego wyprodukowano ok. 6,72 GWh energii odnawialnej. Wynik ten przebił 6,64 GWh z końcówki poprzedniego miesiąca. Silne wiatry są zapowiadane do soboty 19 lutego, więc wiatraki mają jeszcze czas, aby wytworzyć sporo energii.

Rekord jest, ale czy można się z niego cieszyć?

Według Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu w Europie Północnej, wraz ze wzrostem globalnych temperatur, burze i silne wiatry będą najprawdopodobniej występować dużo częściej. Oprócz zniszczeń wywołanych np. niewłaściwym montażem dachu czy innych elementów budynku, może mieć to coraz gorsze skutki.

Więcej o porywistych wiatrach przeczytasz w artykule: Czy tornado w USA miało związek ze zmianami klimatu? Takie anomalie będą zdarzać się coraz częściej.

żródło: windeurope.org, spglobal.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.