Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

AI śledzi lot ptaka, zatrzymuje turbinę i zapobiega wypadkom

AI śledzi lot ptaka, zatrzymuje turbinę i zapobiega wypadkom

Zderzenia ptaków z turbinami wiatrowymi należą do jednych z problemów, z jakim mierzy się branża wiatrowa. System kamer bazujący na sztucznej inteligencji, w tym uczeniu maszynowym zapobiega kolizjom ptaków z turbinami wiatrowymi. Jak działa ten nowoczesny sposób ochrony fauny?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia odnawialna i ochrona natury

Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej ma z założenia podnosić jakość życia, zmniejszać emisję i chronić naturę. Niestety ogromne turbiny wiatrowe powodowały wiele wypadków z udziałem ptaków, które umierały od zderzenia z systemem.

Szczególnie niebezpieczne dla ptaków są farmy wiatrowe, na których w niedalekiej odległości znajduje się duża ilość turbin. Da się jednak znacznie ograniczyć liczbę wypadków z udziałem ptaków.

OFCWJEm8Mi13uiGXQNFzW6iQIU3VIPfexom 3 ZwzkDN4HeamUqiOsHKttG7ILlj8VQit4jHMC enROgCX0FoVsXsgdhPrR8kkfbfpxVbFFDJf9a6BFwX
Instalacja kamer, fot. identiflight.com

Kamery bazujące na sztucznej inteligencji (AI) z ogromną sprawnością ratują życie ptakom.

Dzięki nowoczesnemu systemowi kamer, które wykorzystują obszary AI: splotowe sieci neuronowe oraz machine learning (uczenie maszynowe), można uratować życie wielu ptakom. Identi Flight z dokładnością 94% potrafi zidentyfikować ptaka z takiej odległości, aby zdążyć zatrzymać pracę turbiny. 

Aby wykryć ptaka w locie i zatrzymać turbinę sztuczna inteligencja wykonuje 5 głównych czynności:

1. Wykrywanie ptaka za pomocą ośmiu kamer*

2. Określenie odległości ptaka i ustalenie cech fizycznych* (szybkość lotu etc.)

*te dwa pierwsze kroki zachodzą w milisekundach!

3. Dostarczanie danych do bazy informacji

4. Analiza toru lotu ptaka – daje informacje co do dalszej pracy turbiny

5. Zatrzymanie pracy turbiny – jeżeli AI wykryje, że ptak jest w niebezpieczeństwie, wyśle ​​sygnał do sieci i zatrzyma pracę turbiny

Uqr7U4WrRAGuhYwggU9BBQkTzwDi9FrjlBI4WmjaD2
fot. identiflight.com

Inżynierowie z Identi Flight mówią, że technologia kamer jest wręcz niezawodna, a ich tezę potwierdzają wykonane w Wyoming w USA badania. 

Badacze z The Peregrine Fund przekazali, że dzięki systemowi wizyjnemu, który wykrywa ptaki z daleka, można uratować życie chronionym gatunkom, m.in. orłom. Śmiertelność orłów może zmniejszyć się dzięki technologii Identi Flight aż o 82% – potwierdza Brytyjskie Towarzystwo Ekologiczne.

Wyniki te pokazują, że korzystanie z systemu Identi Flight może zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych (orłów) na farmach wiatrowych, zmniejszając konflikt między energią wiatrową i ochroną ptaków drapieżnychmówi dr Chris McClure, dyrektor Global Conservation Science w The Peregrine Fund i autor badania. 

Ogromne znaczenie

Energetyka wiatrowa jest ważną technologią, która może zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko i pokryć część zapotrzebowania na zieloną energię. Dzięki takim rozwiązaniom, jakie proponuje międzynarodowy zespół Identi Flight, można czerpać energię z natury i ograniczyć liczbę wypadków z udziałem ptaków.

Zobacz, jak z wykrywaniem lotu ptaków na farmach wiatrowych radzi sobie Polska: 

źródło i fot.: identiflight.com, unsplash.com, brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.