Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

System chroni ptaki przed turbinami wiatrowymi! Kamery, światło, dźwięk – wszystko dla ptaków!

System chroni ptaki przed turbinami wiatrowymi! Kamery, światło, dźwięk – wszystko dla ptaków!

Na należącej do PGE farmie wiatrowej rozpoczął się kolejny etap innowacyjnych testów. System chroni ptaki przed turbinami wiatrowymi. Na czym polega technologia, która chroni życie i zdrowie zwierząt?

BANER MOBILEB1
Reklama

System chroni ptaki przed turbinami wiatrowymi

Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu składa się ze specjalnego, stale unowocześnianego autorskiego oprogramowania. W obecnej wersji współpracuje on z 16 kamerami o zwiększonej do 13Mpix rozdzielczości (4K). Ulepszony system przetwarza nawet 7 Gb danych na sekundę i jest w stanie błyskawicznie wykryć zbliżające się do turbiny ptaki z bardzo dużej odległości.

Wyniki wcześniejszych badań, w których uczestniczyli ornitolodzy, również były optymistyczne, o czym możesz przeczytać w artykule:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Tym razem najważniejszym celem testów jest weryfikacja skuteczności działania sygnału świetlnego jako metody ostrzegającej i płoszącej.

Sygnał świetlny płoszy ptaki na farmach wiatrowych

Podczas kolejnego etapu testów urządzenie zostało wyposażone w pulsacyjne światło, ostrzegające ptaki przed przeszkodą. Sygnalizacja aktywowana jest przez system w momencie wykrycia zagrożenia kolizją. Składa się ona z 16 lamp o mocy 10 W każda zamontowanych powyżej kamer odpowiedzialnych za detekcję. Jej rolą jest ostrzec zbliżające się do turbiny ptaki i spowodować zmianę kierunku ich przelotu. Pierwsze wyniki testów skuteczności tej metody poznamy w przyszłym roku.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
BIOSECO1 1
BIOSECO2 1
System firmy Bioseco chroniący życie ptaków, źródło: mat.prasowe

Miejmy nadzieję, że testy zakończą się kolejnym sukcesem i farmy wiatrowe nie będą już zagrożeniem dla ptaków. Będziemy informować o postępach we wprowadzaniu tej innowacyjnej technologii polskiej firmy.

źródło: bioseco.com, mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.