Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Moc fotowoltaiki w 2022 roku: aż 50% więcej energii ze słońca. Polska na podium

Moc fotowoltaiki w 2022 roku: aż 50% więcej energii ze słońca. Polska na podium

W 2022 roku w Unii Europejskiej przybyło 41,4 GW energii słonecznej. To rekordowy przyrost mocy z fotowoltaiki – o 47% w porównaniu do poprzedniego roku. Co więcej, po raz pierwszy Polska znalazła się na podium krajów członkowskich z największym wzrostem instalacji PV. 

Reklama

Moc fotowoltaiki w 2022 roku

W 2022 roku zainstalowana moc fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej wzrosła o 41,4 GW. To wystarczająco, aby zasilić 12,4 mln gospodarstw domowych i zastąpić 102 tankowce z LNG, twierdzi SolarPower Europe. Oznacza to, że w dobiegającym już do końca roku UE pobiła rekord. Po raz pierwszy przyrost energii słonecznej osiągnął prawie 50% w porównaniu do poprzedniego roku. Całkowita moc energii słonecznej w UE osiągnęła w 2022 roku aż 208,9 GW. 

Liczby są jasne. Energia słoneczna stanowi dla Europy koło ratunkowe w obliczu kryzysów energetycznych i klimatycznych. Żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna. Budujemy bezpieczną, zieloną i zamożną Europę na fundamencie energii słonecznejmówi Walburga Hemetsberger, dyrektor generalne SolarPower Europe

Które kraje UE zainstalowały najwięcej mocy w 2022 roku?

Niemcy, Hiszpania i Polska z największym przyrostem fotowoltaiki 

Kolejny raz z rzędu liderem na rynku energii słonecznej okazały się Niemcy, które w 2022 roku dołączyły 7,9 GW mocy do sieci. Łączna moc fotowoltaiki w tym kraju wynosi już 68,5 GW. To sprawia, że Niemcy nadal utrzymują pozycję największego operatora energii słonecznej w UE, pokrywając aż 33% łącznej zainstalowanej mocy we wszystkich krajach członkowskich. Na drugim miejscu, z niewiele mniejszym wynikiem, znalazła się Hiszpania z wzrostem wynoszącym 7,5 GW. Podium zamyka Polska, która w mijającym roku zainstalowała  4,9 GW energii ze słońca, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu z 2021 rokiem. To pierwszy raz, kiedy nasz kraj znalazł się pierwszej piątce rankingu. 

Co sprawiło, że Polska znalazła się na trzecim miejscu? 

Na znaczący przyrost mocy z fotowoltaiki w Polsce w 2022 roku wpływ miały: 

  • zmiana systemu rozliczeń w kwietniu br., która przyspieszyła mikroinstalacje w pierwszym kwartale br. 
  • dotacje do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych, 
  • wysokie ceny energii elektrycznej. 

W rankingu krajów z największym przyrostem mocy energii słonecznej znalazły się także Holandia (4 GW), Francja (2,7 GW), Włochy (2,6 GW), Portugalia (2,5 GW), Dania (1,5 GW), Grecja (1,4 GW) oraz Szwecja (1,1 GW). 

Spośród tych państw zdecydowanie największym wzrostem fotowoltaiki roku może pochwalić się Portugalia. W 2022 roku kraj Półwyspu Iberyjskiego zainstalował o 251% więcej energii słonecznej niż w poprzednim. 

Do 2026 roku moc fotowoltaiki może się podwoić 

Jak wynika z prognozy SolarPower, wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku jest potwierdzeniem dynamicznego rozwoju energii słonecznej w UE. Prawdopodobnie w 2023 roku panele PV przyniosą kolejne 53,6 GW. Jeśli ta tendencja się utrzyma rynek energii słonecznej może się podwoi, osiągając 484 GW do 2026 roku. 

Głównymi czynnikami, które będą wpływać na rozwój fotowoltaiki w następnych latach to:

  • kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie, który wpłynął m.in. na propozycję zwiększenia celów redukcji emisji w sektorze energetycznym EU na 2030 roku do 45%, a także plan REPowerEU; 
  • wzrost cen energii elektrycznej, który sprawia, że gospodarstwa domowe i firmy będa zwracać się w stronę odnawialnych źródeł; 
  • niezależność i wszechstronność energii słonecznej; 
  • propozycja UE o obowiązku fotowoltaiki na dachach budynków publicznych. 

Cały raport można przeczytać tutaj.

Źródło: solarpowereurope.org

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.