Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W 2025 roku OZE staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie

W 2025 OZE staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie

W 2025 roku OZE staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) wskazuje, że OZE na początku 2025 roku wyprzedzą węgiel i staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie. W ciągu najbliższych 5 lat do światowego miksu dodane zostanie tyle samo energii odnawialnej, co w ciągu ostatnich 20 lat.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

OZE numerem 1 w 2025 roku

Jak to możliwe, że już w 2025 roku OZE wyjdą na prowadzenie i wyprzedzą węgiel jako największe światowe źródło energii? MAE w najnowszej odsłonie raportu paliwowego „Renewables 2022” wskazuje, że główną przyczyną rozwoju OZE w najbliższych latach będzie… globalny kryzys energetyczny.

Według szacunków MAE, łączne moce OZE na świecie w ciągu najbliższych pięciu ulegną niemalże potrojeniu. Zbyt optymistyczne szacunki? Obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę okazują się być wielką motywacją do zmian w polityce energetycznej państw.

Uświadomienie sobie zależności od importu paliw kopalnych oraz drastyczny wzrost ich cen to czynniki, które zmotywowały kraje do coraz większego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Światowy rozwój OZE będzie także znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do ograniczenia globalnego ocieplenia.

Nieoczekiwany wzrost odnawialnych źródeł energii

Nowe szacunki MAE są o 30% wyższe niż wielkość wzrostu prognozowana zaledwie rok temu, co podkreśla, jak szybko rządy nadały dodatkowe znaczenie polityczne odnawialnym źródłom energii. Z raportu wynika, że ​​OZE będą odpowiadać za ponad 90% nowych projektów w sektorze energii elektrycznej w ciągu najbliższych pięciu lat.

Odnawialne źródła energii rozwijały się już szybko, ale światowy kryzys energetyczny sprawił, że weszły w fazę jeszcze szybszego wzrostu, ponieważ kraje starają się wykorzystać korzyści płynące z bezpieczeństwa energetycznego (…) To wyraźny przykład tego, jak obecny kryzys energetyczny może być historycznym punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bezpieczniejszego systemu energetycznegopowiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol

Wojna na Ukrainie to decydujący moment dla odnawialnych źródeł energii w Europie. Rządy i biznes na Starym Kontynencie szczególnie szybko chcą zastąpić rosyjski gaz zielonymi alternatywami. Na tempo transformacji będą mieć także ambicje klimatyczne Unii Europejskiej. Państwa członkowskie UE szybko wdrożyły szereg polityk, w tym usprawnienie i skrócenie terminów wydawania pozwoleń, udoskonalenie projektów aukcji i stworzenie systemu dopłat.  

Poza Europą korekta wzrost energii odnawialnej w ciągu najbliższych pięciu lat napędzać będą także Chiny, Stany Zjednoczone i Indie, które w obliczu kryzysu energetycznego wprowadzają reformy wcześniej niż planowano.

Świat pójdzie w kierunku OZE

Chiny już teraz są liderem OZE, a realizacja kolejnego planu pięcioletniego według szacunków MAE sprawi, że Chiny będą odpowiadać za prawie połowę nowych globalnych mocy OZE w latach 2022-2027. Tymczasem w USA za wzrost OZE odpowiadać będzie ustawa o redukcji inflacji, która zapewnia także wsparcie dla niskoemisyjnych projektów.

Fotowoltaika na skalę przemysłową i wiatr na lądzie to najtańsze opcje wytwarzania nowej energii elektrycznej w znacznej większości krajów na całym świecie. Raport przewiduje również przyspieszenie instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych, które pomagają konsumentom obniżyć rachunki za energię. Obowiązek montażu fotowoltaiki rozważa teraz m.in. Tokio:

W okresie objętym prognozowana globalna moc energetyki wiatrowej ulegnie niemal podwojeniu, przy czym projekty offshore odpowiadać będą za jedną piątą tego wzrostu. Także polski potencjał morskiej energetyki wiatrowej jest zdecydowanie wyższy, niż wynikałoby to z zakładanych obecnie projektów.

Łącznie energia wiatrowa i słoneczna będą stanowiły ponad 90% mocy odnawialnej, która zostanie dodana w ciągu najbliższych pięciu lat. Zmianie ulegną także globalne łańcuchy dostaw.

Łańcuch wartości w energetyce odnawialnej

W raporcie widać oznaki dywersyfikacji w globalnych łańcuchach dostaw fotowoltaiki, przy czym oczekuje się, że nowa polityka w Stanach Zjednoczonych i Indiach zwiększy inwestycje w produkcję energii słonecznej nawet o 25 miliardów dolarów w okresie 2022-2027. Podczas gdy Chiny pozostają dominującym graczem, ich udział w globalnych zdolnościach produkcyjnych może spaść z obecnych 90% do 75% do 2027 roku.

Całkowity światowy popyt na biopaliwa ma wzrosnąć o 22% w latach 2022-2027. Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Indonezja i Indie odpowiadają za 80% spodziewanej globalnej ekspansji wykorzystania biopaliw, przy czym wszystkie pięć krajów prowadzi kompleksową politykę wspierającą wzrost tego sektora OZE.

Raport przedstawia również wariant, w którym moc energii odnawialnej wzrośnie o kolejne 25% w stosunku do głównej prognozy. W gospodarkach rozwiniętych ten szybszy wzrost wymagałby sprostania różnym wyzwaniom regulacyjnym związanym z pozwoleniami m.in. w sektorach ciepłowniczym i transportowym. W gospodarkach wschodzących i rozwijających przyspieszenie ekspansji OZE wymagałoby także większych nakładów na rozwój infrastruktury sieciowej.

źródło: Międzynarodowa Agencja Energii/ iea.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.