Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Europę czekają braki energii w zimie? Szef Międzynarodowej Agencji Energii ostrzega

Braki energii w zimie

Czy Europę czekają braki energii w zimie? Szef Międzynarodowej Agencji Energii ostrzega

Braki energii w zimie to scenariusz przed którym ostrzega szef Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol. Czy faktycznie mamy się czego obawiać?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Braki energii w zimie?

Braki energii w zimie to wizja, którą zarysował Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej w jednym z ostatnich wywiadów. Mówiąc o możliwym zakresie niedoborów energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powiedział, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, możliwe jest wprowadzenie racjonowania energii dla przemysłowych użytkowników gazu.

– Europa jest zagrożona racjonowaniem energii tej zimy, zwłaszcza jeśli ciężkie warunki pogodowe zbiegną się z odradzającym się popytem gospodarczym w Chinachostrzegł w wywiadzie dla Financial Times.

Birol powiedział, że rządy muszą obniżyć zapotrzebowanie na energię poprzez poprawę wydajności, ale dodał, że potencjalne niedobory gazu byłyby mniej dotkliwe „jeśli chińska gospodarka nie będzie działać w zwykłym tempie”. W ostatnich miesiącach restrykcje nałożone w ramach pekińskiej polityki „zero-Covid” spowolniły wzrost gospodarczy i zmniejszyły popyt na energię, ale obecnie kraj ponownie się otwiera.

Jeśli będziemy mieli srogą i długą zimę i nie podejmiemy odpowiednich środków … Nie wykluczałbym racjonowania gazu ziemnego w Europie, zaczynając od dużych obiektów przemysłowychpowiedział w wywiadzie dla Financial Times.

Możliwe racjonowanie gazu i związane z tym zagrożenia dla europejskiego rynku energii to konsekwencja długoletniej współpracy z rosyjskim sektorem naftowym i gazowym.

Kryzys energetyczny w Europie

Wiele krajów Europy kontynentalnej jest w dużym stopniu uzależnionych od rosyjskiego gazu. Kreml tymczasem wykorzystuje energię do wywierania presji na kraje popierające Ukrainę. 


Gazprom, kontrolowany przez państwo rosyjski gigant energetyczny, już odciął gaz kilku krajom, w tym Polsce, Bułgarii i Finlandii, Holandii i Danii. Powodem jest niezastosowanie się do żądania Rosja, aby płacić za surowiec w rublach. Takiego rozwiązania nie przewidywały jednak zawarte wcześniej umowy, zatem obłożeni Rosjanie muszą obejść się smakiem, ponieważ ich banki nie są w stanie obsługiwać płatności w euro.

Metodą na Putina i uniezależnienie się od zbrodniczego kremlowskiego reżimu jest przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie w sytuacji gdy zagrożone są międzynarodowe łańcuchy dostaw, np. po eksplozji terminalu gazu LNG w USA.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii apelował wcześniej o racjonalne korzystanie z gazu i ropy.

źródło: ft.com, reuters.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.