Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rachunek za zmiany klimatu w 2022 roku. Najdroższa katastrofa pochłonęła 100 mld dolarów

Rachunek za zmiany klimatu w 2022 roku. Najdroższa katastrofa pochłonęła 100 mld dolarów

Susza w Europie, powódź w Pakistanie, Huragan w USA – to jedne z najtragiczniejszych katastrof tego roku. Oprócz dramatycznych skutków dla zdrowia i życia, doprowadziły one również do wysokich strat finansowych. Ile kosztowały największe katastrofy klimatyczne w 2022 roku?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rachunek za zmiany klimatu 

3 mld dolarów – to średnia kwota strat spowodowanych przez 10 największych katastrof klimatycznych w 2022 roku, wynika z raportu organizacji Christian Aid. Jednak analiza wzięła pod uwagę wyłącznie starty pokryte w ubezpieczeniach. Rzeczywiste koszty są z pewnością znacznie wyższe, ponieważ dotyczą również aspektów, które trudno przedstawić w dokładnych liczbach. W dodatku nie uwzględniają one tragicznych konsekwencji zmian klimatu, czyli śmierci, chorób i migracji. 

Ludzki koszt zmian klimatycznych jest widoczny w domach zmytych przez powodzie, bliskich zabitych przez burze i źródłach utrzymania zniszczonych przez suszę. Ten rok był druzgocący, dla tych, którzy żyli na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznegopowiedział Patrick Watt, dyrektor generalny Christian Aid

Autorzy raportu podkreślają, że większe skutki ekonomiczne w krajach o wysokich dochodach wynikają z dwóch faktów. Po pierwsze wartość infrastruktury jest wyższa, a po drugie wysoko rozwinięte państwa korzystają w szerszym zakresie z ubezpieczeń. Zdecydowana większość katastrof wydarzyła się w krajach o niższych dochodach, które historycznie miały najmniejszy wpływ na wzrost emisji gazów cieplarnianych.

Ile kosztowały największe katastrofy klimatyczne w 2022 roku?

Huragan Ian – 100 mld dolarów 

Huragan Ian należał do tych katastrof, które szybko zbierają żniwo. Pod koniec września ulewne deszcze i fale sztormowe dotarły do Kuby, ale wkrótce przeniosły się też na tereny Florydy. W tym czasie wiatr wiał z prędkością przekraczającą 241 km/h, co ustanowiło rekord piątego najsilniejszego huraganu w USA. W dodatku okazał się drugim najbardziej śmiercionośnym w historii kraju. 

Straty spowodowane tą katastrofą to około 100 mld dolarów, 40 000 przesiedlonych osób oraz 130 ofiar śmiertelnych. 

Susza w Europie – 20 mld dolarów

Europa doświadczyła rekordowo gorącego lata w historii pomiarów. Od czerwca do końca sierpnia temperatura była średnio o 0,4°C wyższa w porównaniu do 2021 roku, który do tej pory zajmował pierwsze miejsce. Jedną z najbardziej zdumiewających anomalii była temperatura w UK, która w lipcu po raz pierwszy przekroczyła 40ºC. Długotrwajace upały i ubogie opady deszczu sprawiły, że kontynent zmagał się z poważną suszą. 

Susza wpłynęła na mniejsze plony, wyższe ceny, utrudnioną żeglugę, a także przerwy w dostawie energii elektrycznej. To wszystko wpłynęło na szkody finansowe w wysokości 20 mld dolarów. 

Powódź w Chinach – 12,3 mld dolarów

W trakcie pory deszczowej w Chinach duża część kraju doświadczyła ekstremalnych powodzi. Poziom wody w prowincji Guangdong osiągnął najwyższy poziom do ponad 50 lat. Z kolei w Syczuanie powódź zmusiła tysiące ludzi do ewakuacji. Straty, których kraj doświadczył w ciągu kilku tygodni były ogromne, a w przyszłych latach będa prawdopodobnie jeszcze wyższe, ponieważ Chiny to kraj z najwyższym zagrożeniem powodziowym na świecie. 

Zdewastowane domy, drogi i infrastruktura kanalizacyjna to tylko część poniesionych kosztów, które łącznie wyniosły 12,3 mld dolarów.

Susza w Chinach – 8,4 mld dolarów

W 2022 roku Chiny zmagały się nie tylko z powodziami, ale również z brakiem wody. Fala upałów utrzymywała się przez ponad 70 dni, co doprowadziło do katastrofalnej suszy. Wiele osób zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej. Wyschło ponad 60 rzek, w tym Jangcy, trzecia co do długości na świecie. Największe chińskie jezioro zmniejszyło się o 20%. Prawie 400 tys. hektarów pól uprawnych zostało zniszczonych. 

Straty finansowe związane z rekordową suszą w Chinach to aż 8,4 mld dolarów. To oznacza, że rachunek za zmiany klimatu, który musi ponieść ten kraj przekracza 20 mld dolarów.

Powódź w Australii Wschodniej – 7,5 mld dolarów

Po raz kolejny Australia zmierzyła się z katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia. Jednak tym razem największe straty nie były spowodowane pożarami, ale jedną z najgorszych powodzi w historii. Woda zalewała wschodnie wybrzeże Australii przez ponad miesiąc. 

Powodzie w Queensland oraz Nowej Południowej Walii kosztowały kraj 7,5 mld dolarów, a także zmusiły 60 tys. ludzi do migracji i doprowadziły do śmierci 27 osób. 

Powódź w Pakistanie – 5,6 mld dolarów

Pakistan został okrzyknięty epicentrum kryzysu klimatycznego i katastrofą dekady. O powodziach, które do września zalały ⅓ kraju informowano na całym świecie. Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że do 27. sierpnia spadło już prawie trzykrotnie więcej deszczu niż wynosi trzydziestoletnia średnia opadów. Konsekwencjami wymykającego się spod kontroli żywiołu były epidemie śmiertelnych chorób, kryzys żywnościowy i zdewastowana infrastruktura. 

Starty powodzi w Pakistanie to około 5,6 mld dolarów, 7 mln przesiedleń i 1 739 ofiar śmiertelnych. 

Sztorm Eunice – 4,3 mld dolarów 

W lutym tego roku silny pozatropikalny cyklon nazwany Eunice uderzył w północną i środkową Europę, prowadząc do poważnych strat w kilku krajach: Belgii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Polsce i Zjednoczonym Królestwie. W ostatnim z tych państw wiatr, który przyniósł huragan, pobił rekord prędkości dobijając do 196,3 km/h. 

Huragan pochłonął 16 ofiar śmiertelnych oraz wyrządził szkody finansowe w wysokości 4,3 mld dolarów. 

Susza w Brazylii – 4 mld dolarów 

W Brazylii niskie opady deszczu i wysokie temperatury doprowadziły do suszy rolnej, która trwała przez cały rok. Rolnictwo to prawie 7% PKB kraju, który jest głównym producentem wielu produktów, m.in. kawy, soi i kukurydzy. Susza wpłynęła również na produkcję energii, ponieważ Brazylia w bardzo dużym stopniu polega na elektrowniach wodnych. Odpowiadają one za ⅔ produkcji prądu w całym kraju. 

Straty wywołane suszą szacuje się na 4 mld dolarów. 

Powodzie w KwaZulu-Natal i Prowincji Przylądkowej Wschodniej – 3 mld dolarów

Kwiecień przyniósł do RPA intensywne opady deszczu, które wywołały powodzie i niebezpieczne osunięcia ziemi. Wkrótce prezydent kraju Cyril Ramphosa ogłosił stan klęski żywiołowej. Najbardziej dotkniętymi regionami były KwaZulu-Natal i Prowincja Przylądkowa Wschodnia. 

W trakcie powodzi zginęło co najmniej 459 osób, a 40 tys. zostało przesiedlonych. Straty ekonomiczne sięgnęły 3 mld dolarów. 

Huragan Fiona – 3 mld dolarów

Cyklon tropikalny Fiona w ciągu zaledwie 14 dni spowodował znaczne szkody na Wyspach Karaibskich, aby stamtąd powędrować aż do Kanady. Był to najbardziej intensywny huragan, który nawiedził kraj Północnej Ameryki, osiągając prędkość 187 km/h i powodując falę o wysokości 12 m. Żywioł pozbawił tysiące ludzi bez dostępu do prądu. 

Szkody finansowe huraganu przekroczyły 3 mld dolarów. Katastrofa doprowadziła do śmierci co najmniej 25 osób i 13 tys. przesiedleń. 

Źródło: mediacentre.christianaid.org.uk

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.