Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Katastrofalne powodzie w Australii. Zmiany klimatu powodują śmiertelne ofiary

Katastrofalne powodzie w Australii. Zmiany klimatu powodują śmiertelne ofiary

Po ponad 7 dniach ulewnych deszczy, tereny Queensland oraz Nowej Południowej Walii zostały zniszczone. Powodzie pochłonęły co najmniej 17 ofiar śmiertelnych. To jeszcze nie koniec walki z żywiołem. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Australia w obliczu katastrofalnych powodzi

Australię po raz kolejny dotykają skutki zmian klimatu. Tym razem mieszkańcy wschodniego wybrzeża mierzą się z zagrażającym życiu powodziami o skali, której jeszcze nie widziano. Do tej pory aż pół miliona osób zostało zmuszonych do ewakuacji. 

Miasto Lismore w północno-wschodniej części Nowej Południowej Walii w znacznej części znalazło się pod wodą. To najgorsza powódź w historii. W ciągu 30 godzin spadło ponad 700 mm deszczu, czyli prawie ¾ rocznej średniej. Aż 43 000 mieszkańców miasta musiało szukać schronienia na dachach. 

Wszystko jest brązowe. Błotniste wody i gruz blokują nam drogę, więc bierzemy trochę umytych rusztowań i drewna, aby zrobić most do przejścia przez wypełniony wodą rów nad tyłem nieużywanej linii kolejowej. Mój partner, jego przyjaciel, mój ośmioletni syn i ja przechodzimy przez most w stylu kraba, a następnie wspinamy się po torach kolejowych i przez bardziej błotnistą wodę na podwórko.

Zapach jest przerażający. To mieszanka gnijących śmieci, oleju napędowego, kurzu i błota. Niebo jest przeszywającym błękitem, ironicznie piękny dzień po tak kataklizmicznym wydarzeniu. Jesteśmy wdzięczni za słońce po nieustannym deszczu, ale oszałamiający błękit na tle błotnistego krajobrazu jest wstrząsający wyznał dla The Guardian mieszkaniec miasta Lismore. 

Rekordowe powodzie nawiedzają Australię już drugi rok z rzędu. 

To jeszcze nie koniec walki z żywiołem

Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi burzami i intensywnymi opadami. 

Silne burze mogą utrzymywać się w weekend, a wiele ostrzeżeń przed powodziami obowiązuje nadal na południowym wschodzie Queensland oraz wschodniej części Nowej Południowej Walii informują eksperci rządowej agencji meteorologicznej. 

Do Sydney przybywa coraz więcej rekinów 

Mieszkańcy Sydney zostali poproszeni o unikanie kontaktu z wodą. Jak się okazuje, niszczycielskie powodzie mają wpływ na zwierzęta morskie. Wypłukane z lądu składniki odżywcze mogą przyciągnąć ryby, a w konsekwencji także rekiny. 

Zespół IPCC ostrzega przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatu 

Niszczące Australię powodzie niefortunnie zbiegły się z publikacją drugiej części 6. raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Dokument dotyczy właśnie skali skutków zmian klimatu, m.in. obszarów najbardziej narażonych na katastrofy pogodowe. 

Postępujące zmiany klimatu są poważnym zagrożeniem dla ludzkiego i nieludzkiego życia. Zwłaszcza na obszarze Globalnego Południa, który jest bardziej wrażliwy na skutki kryzysu klimatyczno-ekologicznego. 

Sprawdź podsumowanie największych katastrof klimatycznych w 2021 roku:

Źródło: The Guardian 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.