Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podwyżki cen prądu dla firm. Kryzys skłania do inwestowania w OZE

Podwyżki cen prądu dla firm. Kryzys skłania do inwestowania w OZE

Niemal połowa małych i średnich przedsiębiorców uważa, że ostatnie podwyżki cen energii były dla nich dotkliwe. Niemal tyle samo planuje u siebie wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnej transformacji energetycznej, licząc, że pomogą im one obniżyć koszty energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podwyżki cen prądu dla firm

Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland i Schneider Electri, wskazują, że przed inwestycjami w OZE powstrzymują przedsiębiorców koszty początkowe oraz pozorny brak wsparcia ze strony państwa. Eksperci radzą, aby finansowania szukać w programach unijnych.

Przedsiębiorców zarówno w Polsce, Europie, jak i na całym świecie przede wszystkim dotyka koszt energii oraz jej dostępność. Co więcej, wszyscy ci, którzy korzystają z energii tradycyjnej, kopalnych źródeł energii, mają również problem w zakresie tzw. niezależności energetycznej albo dostępności źródeł. Na to nakłada się wszystko to, co jest związane ze zmianami klimatu i wymaganiami zrównoważonego rozwojuwyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

89% małych i średnich przedsiębiorstw określa podwyżki cen energii jako co najmniej dotkliwe, a 49% – jako dotkliwe lub bardzo dotkliwe. Najbardziej odczuwa je sektor produkcyjny 58%. Co więcej, tylko jedna trzecia badanych firm przyznała, że w ciągu ostatniego roku nie zmagała się z przerwą w dostawach prądu.

Zdaniem ekspertów te bolączki firm przyspieszą wdrażanie przez nie inteligentnej elektryfikacji opartej na odnawialnych źródłach oraz systemach monitorowania i optymalizacji zużycia energii. Bez OZE trudno będzie przedsiębiorcom zapewnić tanią i pewną energię, a to może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej decydować o konkurencyjności na rynku.

Kryzys skłania do inwestycji w OZE

Firmy zdają sobie sprawę z korzyści, które niosą OZE, jednak firmy wciąż mierzą się z barierami transformacji energetycznej. Mimo to ci, którzy pozostaną przy konwencjonalnych źródłach energii, będą mierzyć się z coraz większymi problemami. 

Wszyscy ci, którzy korzystają z energii tradycyjnej, z kopalnych źródeł energii, mają również problem w zakresie tzw. niezależności energetycznej albo dostępności źródeł. Ponad 70% badanych przedsiębiorców doświadczyło przerw w dostawie energii, a prawie 40% uważa, że te przerwy zdarzały się wielokrotniemówi Jacek Łukaszewski.

To, czym autorzy badania nazwali “Elektrycznością 4.0” jest odpowiedzią na trend dotyczący zrównoważonego rozwoju. Mowa tutaj o odchodzeniu od tradycyjnych źródeł energii i przechodzeniu na odnawialne źródła energii poprzez elektryfikację całych sektorów gospodarki, takich jak transport i czy ogrzewnictwo.

Prawie połowa wskazuje, że tzw. “Elektryczność 4.0” wpływa na obniżenie kosztów energii elektrycznej, a 42% utożsamia ją z pozytywnym wpływem na środowisko i ochroną klimatu. Mimo tego wciąż niewiele przedsiębiorstw decyduje się na takie inwestycje. 37% uczestników badania zadeklarowało, że korzysta z OZE, ale jednocześnie tylko 18% ma takie instalacje w swoich firmach. Z cyfrowego, inteligentnego monitoringu parametrów korzysta zaledwie 12% MŚP, ale blisko połowa chciałaby wdrożyć go u siebie.

 – Piękno wdrażania Elektryczności 4.0 jest takie, że te wszystkie korzyści przychodzą w pakiecie. Nieważne, czy ktoś realizuje inwestycje, kierując się chęcią obniżenia kosztu, czy ktoś wdraża inwestycje, chcąc wypełnić zobowiązania węglowe, prawie zawsze w pakiecie dostaje zarówno obniżenie śladu węglowego, obniżkę kosztów, jak i podniesienie niezawodności, niezależności i elastyczności własnej sieci energetycznej wyjaśnia prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas badania firmy wskazały trzy główne bariery związane z wdrażaniem rozwiązań “Elektryczności 4.0”. 

Bariery transformacji energetycznej i unijne środki

Pierwszą i najważniejszą barierą są wysokie koszty, na które zwraca uwagę aż 47% firm. Kolejną przeszkodą na drodze transformacji energetycznej odczuwaną przez 34% firm jest brak finansowania ze strony państwa. Wysokie wymogi formalne, głównie dotkliwe dla firm z sektora produkcyjnego są z kolei dotkliwe dla 29% badanych przedsiębiorstw.

Mimo barier aż 80% przedsiębiorców uważa, że inteligentna transformacja energetyczna to nieuchronny kierunek zmian. Tego typu inwestycje mogą być wspierane przez dostępne instrumenty finansowania, których powinno przybywać.

Środki inwestycyjne są dostępne dla wszystkich rodzajów firm. Przede wszystkim są to środki z puli własnej, które firma może wykorzystać. Są to kredyty, pożyczki czy np. białe certyfikaty. W obecnym czasie szczególną uwagę chciałbym zwrócić na dostępność programów z Funduszy Europejskich, przygotowanych przez rząd. Niektóre są już dostępne, niektóre są przygotowywane i będą dostępne na początku przyszłego roku – zapowiada Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric Polska.

O jakich unijnych dofinansowaniach mowa?

W ramach Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki na wsparcie przedsiębiorstw ma być przeznaczone 7,9 mld euro, z czego dla małych i średnich przedsiębiorstw zabezpieczono 2,8 mld euro. Nabór wniosków będzie prowadzony w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Z kolei 24,2 mld euro zostanie przeznaczone na realizację programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Program na początku października otrzymał decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2023 roku rozpocznie się nabór wniosków w tym programie.

Wyższe koszty energii dotykają każdej gałęzi gospodarki, w tym zwykłych konsumentów. Jak ceny prądu przedstawiają się dla przeciętnego gospodarstwa domowego w 2023 roku?

źródło: Newseria, Raport Fundacji Digital Poland i Schneider Electric „Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla polskich przedsiębiorstw”, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.