1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firmy chcą zmienić źródło energii – aż 3/4 branży przemysłu, budownictwa i data center 

Firmy chcą zmienić źródło energii - aż 3/4  branży przemysłu, budownictwa i data center 

Firmy chcą zmienić źródło energii – aż 3/4 branży przemysłu, budownictwa i data center 

Firmy walczą z podwyżkami cen prądu, zatem nie dziwi fakt, że przedsiębiorstwa przygotowują się na zmianę swoich źródeł energii. Co trzecia firma z sektora przemysłu, budownictwa i centrów danych jest już w trakcie realizacji tego planu. Czy w przyszłości na pierwsze miejsca wysuną się OZE?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przedsiębiorstwa walczą o przetrwanie

Chociaż podwyżka cen prądu nie dotknęła jeszcze osób prywatnych, już teraz z wysokimi cenami energii muszą mierzyć się niektóre przedsiębiorstwa. Cena prądu to nawet 1/4 wydatków firm – na każde 1000 PLN, które firma musi przeznaczyć na swoje utrzymanie, 230 PLN stanowią wydatki na energię. 

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku cena prądu podrożała aż o 229,30 zł za MWh. To niemal 100% podwyżka. Patrząc szerzej i jeśli porównywać pierwsze kwartały ostatnich 12 lat to okaże się, że mamy do czynienia z najwyższym historycznie wzrostem średniej ceny.Ponad połowa (54 %) firm już inwestuje, a 43 % planuje rozpoczęcie projektów, które mają podnieść efektywność energetyczną. Samo oszczędzanie przestaje już jednak wystarczać i coraz więcej przedsiębiorstw przygotowuje się do zmiany źródła energii.

OZE najchętniej wybieranym źródłem energii

Już jedna na cztery firmy z sektora przemysłu, budownictwa i centrów danych korzysta z OZE jako głównego źródła energii – wynika z raportu Eaton. W przyszłości planuje to nawet ponad połowa przedsiębiorstw, które będą zmieniały obecne źródła zasilania. Drugim najczęściej wskazywanym przez respondentów zamiennikiem jest gaz. Obecnie korzysta z niego 25% firm. W przyszłości odsetek ten ma wzrosnąć do 35%, chociaż jak wskazują eksperci, gaz nie powinien stawać się paliwem przejściowym.

Prawie połowa (47%) przedsiębiorstw wciąż korzysta z energii z sieci – to najczęściej stosowane źródło zasilania. W przyszłości odsetek ten zmaleje jednak do 35%, a na pierwsze miejsce wysuną się źródła odnawialne. Aż 77% firm z omawianych sektorów przewiduje zmianę swoich obecnych źródeł energii. 29% już rozpoczęło ten proces. 

transformacja energetyczna

Zwrot jest powodowany chęcią zmniejszania kosztów, ale też dążeniem do osiągania celów zrównoważonego rozwoju i odpowiadania na społeczne oczekiwania. Zmianę źródeł energii dodatkowo przyspieszają też regulacje prawne i limity emisji gazów cieplarnianych, które są wprowadzane przez rządy czy Unię Europejską – wskazuje Mariusz Hudyga, Product Manager w firmie Eaton, która przeprowadziła badanie.

Co firmy monitorują, a co powinny zacząć?

Jako kluczowy czynnik cyfryzacji 44% firm wskazało transformację energetyczną i bardziej wydajne zużywanie mocy. Dla 43% ważne są kwestie związane z raportowaniem wskaźników środowiskowych i społecznych (ESG). Proste parametry, takie jak całkowite zużycie energii, śledzi połowa firm. Na bezpieczeństwo energetyczne zwraca uwagę 38%. 

co mierza firmy

Zmiana źródeł energii i zmniejszanie jej zużycia będzie jednak wymagała dokładnego śledzenia bardziej zaawansowanych wskaźników poboru mocy.

W wielu przedsiębiorstwach energią wciąż zarządza się ręcznie. Działając w ten sposób można śledzić, ile firma pobiera mocy i ile ją to kosztuje, ale nie pozwala to wdrożyć OZE na szeroką skalę ani zmniejszać zużycia. Potrzebne są inteligentne rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, które dadzą wgląd w dane w czasie rzeczywistym. Ułatwi to mądrzejsze wykorzystywanie energii i zmniejszanie śladu węglowego zakładów podkreśla Mariusz Hudyga.

Wyniki badania pokazują, że tylko co trzecia firma korzysta z inteligentnych systemów do zarządzania energią. Podobny odsetek śledzi efektywność wykorzystania energii, tzw. wskaźnik PUE (ang. Power Usage Effectiveness) oraz stopień równoważenia swojej emisji CO2. Około 1/4 przedsiębiorstw kontroluje poziom emisji gazów cieplarnianych, wciąż pozostaje więc wiele do zrobienia, jeśli chodzi o transformację energetyczną firm.

Proces przechodzenia na zieloną energię idzie w parze z rozwojem elektromobilności. Im więcej firm zdecyduje się na OZE, tym więcej z nich najprawdopodobniej pomyśli z czasem także o infrastrukturze do ładowania aut elektrycznych. A auta elektryczne oznaczają kolejne oszczędności dla firm. 

źródło i zdj. główne – inf. prasowe Eaton

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.