1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Minister Tuvalu apeluje: zmiany klimatu zatapiają wyspiarskie kraje

Minister Tuvalu apeluje: zmiany klimatu zatapiają wyspiarskie kraje

Osiadanie gruntów, zalewanie miast i miejscowości nadmorskich to problem, z jakim mierzy świat w kryzysie klimatycznym. Minister spraw zagranicznych Tuvalu leżącego na Oceanie Spokojnym, pokazał przed kamerą realny wymiar tego problemu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tuvalu na linii frontu 

Minister spraw zagranicznych Tuvalu, Simon Kofe udzielił nietypowego przemówienia. Nagranie, na którym minister stoi po kolana w wodzie nagrała telewizja TVBC. Przemowa Simona Kofe zostanie wyświetlona podczas 26. szczytu klimatycznego, który obecnie odbywa się w Glasgow.

Minister podkreślił w swojej przemowie, że są na mapie świata kraje, które są szczególnie zagrożone anomaliami wynikającymi z globalnego ocieplenia. Stojący w wodzie Kofe podkreślił, że kraje wyspiarskie takie jak Tuvalu, znajdują się na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych. Podnoszenie się poziomu mórz i zalewanie terenów staje się coraz częściej przedmiotem rozmów wśród naukowców i mieszkańców zagrożonych terenów. 

Zagrożenia 

Minister przyznał, że celowo zestawił scenerię tropikalnego Tuvalu z odbywającym się w Glasgow szczytem klimatycznym. Powiedział, że Tuvalu boryka się z problemami wynikającymi z kryzysu klimatycznego, ale równocześnie podejmuje ważne działania na rzecz zmniejszenia skali tego problemu.

[…] Tuvalu podejmuje odważne kroki w celu rozwiązania bardzo palących problemów dotyczących mobilności ludzi w warunkach zmian klimatupowiedział Kofe.

Wideo z przemówieniem ministra Kofe nakręcono w Fongafale, wyspie leżącej na Oceanie Spokojnym, największej wyspie atolu Funafuti, należącego do archipelagu Tuvalu. Wyspa Fongafale ma 12 kilometrów długości i od 10 do 400 metrów szerokości.

Nagranie zostanie pokazane we wtorek na szczycie klimatycznym COP26. Przywódcy wysp Pacyfiku zażądali natychmiastowych działań, wskazując, że stawką w walce z globalnym ociepleniem, jest przetrwanie ich nisko położonych krajów.


źródło: cnn.com,  Ministry of Justice, Communication and Foreign Affairs, Tuvalu Government/facebook

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.