Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Malediwy zatoną jeśli nie znajdą środków na walkę ze skutkami zmian klimatu

Malediwy zatoną jeśli nie znajdą środków na walkę ze skutkami zmian klimatu

Malediwy zatoną jeśli nie znajdą środków na walkę ze skutkami zmian klimatu

Malediwy znajdą się pod wodą, jeśli nie znajdą środków finansowych na walkę z podnoszącym się poziomem mórz i oceanów, kraj znajdzie się pod wodą – ostrzega szef dyplomacji tego kraju. Dotychczasowe próby pozyskania finansowania nie przyniosły efektów.

Reklama

Malediwy w obliczu kryzysu klimatycznego

80% powierzchni Malediwów znajduje się niecały metr nad poziomem morza, przez co wyspiarskiemu państwu zagrażają fale sztormowe i trudne warunki pogodowe. Jeśli nie uda się zapobiec zatopieniu, 530 tys. mieszkańców tego kraju zmuszonych będzie do migracji. Władze Malediwów co roku wydają około 10 mln dolarów na prace związane z ochroną wybrzeża. Według szacunków ministerstwa  środowiska, aby zapewnić bezpieczeństwo na wszystkich zamieszkałych wyspach, potrzeba łącznie 8,8 mld dolarów.

Podczas zeszłorocznej konferencji klimatycznej, która odbyła się w Madrycie, przedstawiciele Malediwów i innych zagrożonych zatopieniem państw bezskutecznie apelowali o podjęcie konkretnych kroków w celu utworzenia nowych funduszy wspomagających. Zgromadzone środki miałyby zostać przeznaczone na walkę z klęskami żywiołowymi i trwałymi szkodami wyrządzonymi przez zmiany klimatu.

Bezpieczeństwo wyspiarskiego państwa zapewnić może odpowiednia infrastruktura, m.in. budowa murów morskich, co jednak wiąże się z olbrzymimi kosztami.

Dla małych państw to nie jest łatwe. Zanim znajdziemy fundusze, możemy znaleźć się pod wodą – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abdulla Shahid.

Minister liczy jednak na to, że przełom w tej sprawie nastąpi podczas rozmów w Glasgow w listopadzie tego roku.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.