Ostateczny wyrok w sprawie opłaty klimatycznej w Zakopanem

Opłata klimatyczna pobierana przez Zakopane łata miejską dziurę budżetową. Tylko w 2017 roku z tego tytułu miasto pozyskało 4 miliony złotych – jak się okazało w sposób całkowicie niesłuszny. Zakopane nie dopełniło podstawowych obowiązków, szczególnie w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza. Zauważył to Bogdan Achimescu, który postanowił pozwać miasto do sądu.

OZE w Twoim domu – oszczędność w praktyce w Zakopanem

Podobnie Paweł Strączek, radny gminy, który również zdecydował się na panele słoneczne oraz powietrzną pompę ciepła, zakłada, że jego inwestycja zwróci się w ciągu dwóch lat. Jak mówi, największą zaletą OZE jest: „Zero roboty i zero brudu.”. Wcześniej musiał pamiętać o grzaniu wody piecem na węgiel, zanim wstaną goście pensjonatu: „Teraz w ogóle nie muszę o tym myśleć. I mam więcej czasu na inne rzeczy.”, wyjaśnia.

Zakopane nadal pobiera opłatę klimatyczną

– Władze Zakopanego chwalą się, że stan powietrza nie jest taki zły, bo w innych miejscowościach bywa jeszcze gorszy. Marne to pocieszenie dla kogoś, kto chce wypocząć z rodziną oddychając czystym powietrzem. Niestety, w tym roku Zakopane znowu zanotuje nie tylko dobowe przekroczenia, ale prawdopodobnie nie spełni też dopuszczalnych norm rocznych. Powietrze w mieście nadal jest brudne – skomentowała działania miasta Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Program „Eko-Tatry” zadebiutuje w powiecie tatrzańskim

„Eko-Tatry” to inwestycja rozwojowo-badawcza, która ma odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Będzie ona realizowana przy współpracy z powiatem tatrzańskim. Jej celem jest zainstalowanie ogrzewania elektrycznego w domach o powierzchni mniejszej niż 180 m2, które są zlokalizowane w miejscach uniemożliwiających przyłącz do sieci ciepłowniczej i gazowej.

Zakopane a dotacje do OZE

Urząd Miasta Zakopane chce pozyskać fundusze unijne na solary, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Dotacja może wynieść maksymalnie sześćdziesiąt procent poniesionych kosztów. Termin wypełniania formularzy zbierających informacje, z jakiej instalacji dany mieszkaniec Zakopanego chciałby skorzystać, upłynął 31 sierpnia br.

EKO-DORADCA w Zakopanem

Miasto Zakopane powołało w skład machiny urzędniczej EKO-DORADCĘ. Ideą przewodnią tego stanowiska jest udzielanie mieszkańcom Zakopanego wszelkiej pomocy w kwestiach poprawy jakości powietrza, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego…