Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Alpy: Na lodowcu Presena pojawiły się różowe glony

Alpy: Na lodowcu Presena pojawiły się różowe glony

W Alpach na północy Włoch badacze zaobserwowali kwitnące na różowo glony. Naukowcy alarmują, że jest „to bardzo zły znak dla natury”.

BANER MOBILEB1
Reklama

Najpierw w Grenlandii, teraz w Alpach

Badacze próbują ustalić, skąd pochodzą glony, które zaobserwowano na części lodowca Presena. Naukowiec Biagio Di Mauro uważa, że różowy odcień śniegu wywołał ten sam rodzaj glonów, który kilka miesięcy temu zaobserwowano w Grenlandii.

Algi nie są niebezpieczne, jest to naturalne zjawisko, które występuje w okresie wiosennym i letnim na średnich szerokościach geograficznychpowiedział Di Mauro.Roślina znana jako Ancylonema nordenskioeldii występuje w tak zwanej ciemnej strefie Grenlandii, gdzie topnieje lódpodkreślił.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Lód topnieje szybciej

Naukowiec, który wcześniej badał glony na lodowcu Morteratsch w Szwajcarii zaznaczył także, że wystąpienie glonów znacząco przyspiesza topnienie pokrywy lodowej.

Wszystko, co przyciemnia śnieg, powoduje jego topienie, ponieważ przyspiesza pochłanianie promieniowaniatłumaczył Di Mauro.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Różowego śniegu jest wyjątkowo dużo

Tej wiosny i lata zaobserwowano słabe opady śniegu i wysokie temperatury atmosferyczne. To stwarza idealne środowisko dla rozwoju glonówpodkreślił Di Mauro.

Badacz zaznacza, że nie jest zaskoczony samym pojawieniem się glonów. Jednak ilość różowego śniegu, który pojawił się tego roku, jest zastanawiająca. Choć dla turystów może być zachwycającym zjawiskiem, dla natury nie zwiastuje nic dobrego.

Glony przyspieszą przegrzanie planety?

Naukowcy prowadzą badania, które mają pomóc w określeniu jaki wpływ na przegrzewanie planety  mają czynniki ludzkie oraz te pozaludzkie. Do tej drugiej kategorii zaliczane jest właśnie występowanie „różowego śniegu”.

Na całym świecie z powodu zmian klimatycznych obserwuje się znaczne szybsze topnienie pokrywy lodowej. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba lodowców w Szwajcarii zmniejszyła się o 10%. To najwyższy wskaźnik od ponad 100 lat.

Źródło: rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.