Brazylijska armia broni Amazonię przed pożarami i nielegalną wycinką

6 maja 2020 roku prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał ustawę, na mocy której do Puszczy Amazońskiej zostało wysłane wojsko. Operacja o nazwie Verde Brasil 2, która ruszyła 11 maja, ma na celu zwalczanie pożarów, a także przeciwdziałanie przestępstwom przeciwko środowisku.

Rozkaz wysłania wojska do Puszczy Amazońskiej jest wynikiem wzrostu nielegalnej wycinki drzew. Według agencji Reuters w pierwszym kwartale tego roku Amazonia straciła o 51% pokrywy leniej więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zgodnie z uchwałą podpisaną przez prezydenta Jaira Bolsonaro w działaniach mających na celu zatrzymanie nielegalnej wycinki będzie brać udział nie tylko armia, ale także policja. W operację zaangażowane są również okręty brazylijskiej marynarki i samoloty brazylijskich sił powietrznych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Operacja Verde Brasil 2 jest koordynowana przez Centrum ds. Operacji Wspólnych (COC) Ministerstwa Obrony Brazylii. Do wyznaczenia terenów, które powinny zostać objęte działaniami ochronnymi wykorzystano sprawozdania Brazylijskiej Agencji Wywiadowczej (ABIN) oraz zdjęcia z Centrum Zarządzającego oraz Operacyjnego Systemu Ochrony Amazonii (CENSIPAM). Obecnie operacja prowadzona jest w rejonach Porto Velho, Cuiabá i Marabá. Według zapisu w ustawie działania mają być prowadzone do 10 czerwca bieżącego roku – istnieje jednak możliwość, że zostaną przedłużone. 

Jeszcze przed podpisaniem ustawy przez Bolsonaro, wiceprezydent Brazylii Hamilton Maurao – w ramach walki z deforestacją – zapowiedział budowę bazy wojskowej w Amazonii.

Źródło: gazetaprawna.pl, rp.pl

Źródło zdjęcia: PAP/EPA, Brazil Air Force Handout