Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Ziemia ma płuca?

czy ziemia ma pluca

Czy Ziemia ma płuca?

Czy wiesz, że nasza planeta Ziemia ma płuca? Nie takie jak my, ludzie. Nazywa się w ten sposób lasy tropikalne, bo pochłaniają dwutlenek węgla i oczyszczają atmosferę. Czy te wspaniałe lasy mogłyby przestać istnieć?

Nieznany dziki świat

Nie ma chyba bardziej dzikich terenów na Ziemi niż puszcze tropikalne. To świat pełen ogromnej ilości roślin i zwierząt, które występują tylko w tych lasach. Prawie 70% wszystkich gatunków zwierząt żyje właśnie tam. Wyobraź sobie jak kolorowy i różnorodny jest świat! Tukany, orangutany, kolibry, leniwce, jaguary – to tylko kilka przykładów zwierząt, dla których lasy równikowe są domem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ziemia bardzo dużo czerpie z istnienia tych lasów. Rośliny tam rosnące w ciągu roku pochłaniają 20% dwutlenku węgla wyprodukowanego przez człowieka. Oczyszczają więc powietrze i spowalniają globalne ocieplenie. W lasach tropikalnych rosną też rośliny, z których robione są leki. Aż 1/10 leków powstaje dzięki lasom tropikalnym.

Nie dbamy, tylko wycinamy

Chociaż lasy tropikalne są piękne i bardzo potrzebne, to każdego roku się zmniejszają. Dlaczego? Ponieważ ludzie masowo wycinają lasy. Tereny są im potrzebne na pastwiska lub uprawy rolne. Większość ściętych drzew trafia na opał. Niektóre, jak heban czy mahoń służą do wyrobu mebli. Na terenach po lasach równikowych budowane są na przykład drogi. W wielu przypadkach wycinka lasów nie jest w żaden sposób kontrolowana. Drzewa wycinane są nielegalnie. Rocznie wycina się lasy, które zajmują powierzchnię prawie taką jak pół Polski. To naprawdę ogromne tereny.

Co z tego wynika?

Na pewno nic dobrego. Lasy równikowe są nam bardzo potrzebne. Taka wycinka wspomaga tylko rozkręcanie się zmian klimatycznych. Zmniejsza się ilość drzew pochłaniających dwutlenek węgla. A jeśli są spalane – uwalniają do atmosfery dodatkowe zanieczyszczenia. Gleba uzyskana przez wycinkę drzew jest uboga i wcale dobrze nie służy jako pastwiska. Ginie też wiele zwierząt, nawet całe gatunki, dla których wycięte tereny były domem. To straszne, że dziś, kiedy tak bardzo dba się o środowisko i tyle mówi o zanieczyszczeniach, najczystsze tereny znikają z mapy świata.

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Lasy tropikalne

Dwutlenek węgla

Globalne ocieplenie

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.