Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dlaczego niemiecka elektrownia Brokdorf boi się transformacji energetycznej?

fan

Dlaczego niemiecka elektrownia Brokdorf boi się transformacji energetycznej?

Niektórzy nie reagują entuzjastycznie na przemiany związane z transformacją energetyczną i zasadami Nowego Zielonego Ładu. Wśród nich są mieszkańcy niemieckich obszarów przemysłowych i pracownicy elektrowni jądrowej Brokdorf.

BANER MOBILEB1
Reklama

Elektrownia jądrowa Brokdorf znajduje się w odległości około 70 km od Hamburga. Jest ogromna i funkcjonuje od prawie 35 lat, nieustannie produkując energię. Jednak w związku z ambitnymi planami Unii Europejskiej, elektrownia ma działać jeszcze do końca przyszłego roku, a potem zostanie zamknięta. Niemcy chcą zamknąć do końca 2022 roku  wszystkie elektrownie jądrowe na terenie kraju. Co to oznacza dla obecnych pracowników?

h5SfUo19veABtE7H4ousucvP

Brokdorf to mała wieś zamieszkała przez około 1000 mieszkańców, a praca w elektrowni stanowi główne źródło utrzymania.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Gdzie będą pracować nasze dzieci? To jest wielki problem.mówił zmartwiony burmistrz Brokdorfu, Elke Göttsche.

Burmistrz analizuje, że rząd zainwestował ogromne pieniądze w finansowanie innych projektów. Z państwowych funduszy wydzielono ogromne kwoty dla osób rezygnujących z wydobycia węgla, obiecując im 40 miliardów euro. Burmistrz widzi kontrast pomiędzy zamknięciem elektrowni a innymi gałęziami gospodarki energetycznej.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Zainwestowali kilka miliardów, aby wspomóc odejście od energetyki węglowej. Rząd powinien zwrócić uwagę także na nas i wesprzeć w procesie zamknięcia elektrowni. – mówi Göttsche.

Toksyczny zapach z Brokdorf czuć na rozległym terenie, ulatnia się on nawet po godzinie drogi od elektrowni – relacjonował redaktor Euronews.

Brokdorf i reszta świata

Z kolei zakończenie działalności innej elektrowni węglowej Moorburg nie pokrywa się z założeniami o zamknięciu elektrowni jądrowej do 2022 roku. Ilość dostępnych tam złóż, pozwala na zasilanie obszarów Niemiec energią do 2038 roku. Czy Niemcy pozwolą na zachowanie elektrowni do tego roku? Eksperci twierdzą, że eliminacja obu źródeł energii w jednym czasie byłaby problematyczna dla kraju.

Innego zdania jest środowisko ekologów. Dyrektor hamburskiej organizacji pozarządowej BUND, członek Friends of the Earth, która prowadzi kampanię przeciwko utrzymywaniu elektrowni, mówi, że ich zamknięcie jest konieczne i trzeba to zrobić jak najszybciej:

Ani energia węglowa, ani atomowa nie mają przyszłości. Dlatego musimy zmienić sposoby produkcji energii zarówno w Niemczech, jak i w Europie”mówi Manfred Braasch.

W 2019 roku udział produkcji energii elektrycznej netto ze źródeł odnawialnych wzrósł do 46%, co po raz pierwszy przewyższyło ilość energii wytwarzanej z paliw kopalnych. Niektórzy mają wątpliwości co do ilości miejsc pracy, jakie stworzy gospodarka energii odnawialnej. Kanclerz Angela Merkel po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku wyznaczyła zdecydowany cel – zamknięcie elektrowni jądrowych. 

Nie wiadomo, jak mierzyć sukces tej polityki. Okaże się to dopiero za 10, a nawet 20 lat.

Źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.