Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japonia: uruchomiono największą farmę wiatrową na lądzie

wiatraki - energia wiatrowa w Polsce

Japonia: uruchomiono największą farmę wiatrową na lądzie

Po 2,5 roku budowy, największa w Japonii lądowa farma wiatrowa jest w pełni operacyjna. Wytworzona energia trafi do ponad 90 tysięcy gospodarstw domowych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Moce źródeł wiatrowych w Japonii

Według danych World Wind Energy Association, do końca 2019 roku moc zainstalowana źródeł wiatrowych w Japonii wynosiła 3924 MW, zaś rok wcześniej 3654 MW. Biorąc pod uwagę wyniki z lat wcześniejszych, można stwierdzić, że Japończycy rokrocznie przyłączają do sieci nieco ponad 200 MW nowych źródeł wiatrowych.

Największa farma na lądzie w Japonii

Dotychczas największą farmą w Kraju Kwitnącej Wiśni była Aoyama Plateau o mocy 95 MW. Teraz tytuł ten przejął projekt Tsugaru, który niedawno rozpoczął komercyjną produkcję energii elektrycznej. Elektrownię wybudowano w prefekturze Aomori, przy północnym wybrzeżu wyspy Honsiu, w sąsiedztwie obszarów rolniczych.  

Jej budowa trwała 2,5 roku. Rozciąga się na dystansie ponad 12 km i składa się z 38 turbin od General Electric o mocy jednostkowej 3,2 MW. 

Kto wybudował największą w Japonii farmę wiatrową?

Głównym wykonawcą instalacji była amerykańska firma Pattern Energy, która działała za pośrednictwem zależnej od siebie spółki Green Power Investment. Przy realizacji projektu działała także brytyjska organ doradczy Mott MacDonald. Obie firmy współpracowały już wcześniej przy farmie Ohorayama o mocy 33 MW w prefekturze Kochi.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego projektu, który ma świetne wyniki społeczne – około 90 000 gospodarstw domowych będzie zasilanych energią odnawialną z farmy wiatrowejpowiedział Matthias Vinard, dyrektor projektu z Mott MacDonald i dodał Oprócz tego, projekt zdywersyfikuje gospodarkę regionu, dzięki nowym ofertom zatrudnienia.

źródło: renews.biz, library.wwindea.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.