Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dieta planetarna – z czym to się je?

warzywa

Dieta planetarna – z czym to się je?

W 2050 roku na świecie będzie już ponad 10 miliardów ludzi. Jak w sposób zrównoważony i zdrowy wyżywić taką populację? Eksperci udowadniają, że jest to możliwe, ale nowe nawyki żywieniowe musimy wprowadzić już dziś. Rozwiązaniem ma być dieta planetarna, czyli dobra dla planety.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mięso – wybór czy konieczność?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać nie więcej niż 500 g mięsa tygodniowo. Przeciętny Polak przekracza tę normę trzykrotnie, w efekcie jedząc ponad 70 kg mięsa rocznie. Podobne wyniki osiągają Amerykanie i Australijczycy. Tymczasem 90% zwierząt hodowlanych przyjmuje antybiotyk w celu zapobiegania infekcjom oraz ich rozprzestrzenianiu się w stadzie. Ponadto hodowla odpowiada za 15-20% emisji gazów cieplarnianych wynikających z aktywności ludzkiej. Realny problem stanowi również wydzielanie metanu pochodzącego z fermentacji jelitowej bydła.

Dieta stylem życia

EAT Lancet, zespół składający się z 37 światowej sławy naukowców, przedstawił zasady zrównoważonej diety. Jest ona zdrowa dla człowieka i zarazem nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. Eksperci zachęcają do planowania posiłków na nadchodzący tydzień oraz zaopatrywania się w produkty od lokalnych rolników i pochodzące z pewnych upraw. Stosując się do przytoczonego planu żywieniowego, nie tylko unikniemy marnowania jedzenia, ale także podejmiemy konkretne kroki w walce z nadwagą w państwach zamożnych i głodem w krajach słabo rozwiniętych.

Nowa piramida żywieniowa

Bazą diety EAT Lancet są pełne ziarna, m. in. ryż, pszenica i kukurydza. Drugie miejsce zajmują bulwy, w tym ziemniaki, rzodkiewki, selery i buraki. Zaraz za nimi plasują się warzywa, szczególnie zielone i czerwone, które dostarczają cennych witamin i minerałów. Powinniśmy ich spożywać od 200 do 600 g dziennie. Doskonałym uzupełnieniem diety są także owoce oraz przetwory mleczne – w ilościach 250 g dziennie.

Mięso – tak, ale szukajmy alternatyw

EAT Lancet nie namawia do całkowitej rezygnacji z mięsa, ale zachęca do ograniczenia jego ilości. Za optymalne uznaje 98 g mięsa czerwonego, 203 g drobiowego lub 196 g ryby tygodniowo. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że jego doskonałym zamiennikiem są rośliny, takie jak fasola, soczewica i groszek (125 g dziennie). Stanowią one bogate źródło białka i możemy spożywać je w ilości 125 g dziennie.

Źródło: green-news.pl, eatforum.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.