Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Papryczka chili zwiększa wydajność ogniw słonecznych

Papryczka chili zwiększa wydajność ogniw słonecznych

Naukowcy odkryli zaskakującą zależność pomiędzy ogniwem słonecznym a ostrą papryką. Podczas eksperymentu badacze zauważyli, że sproszkowana papryczka chili zwiększa wydajność ogniw perowskitowych. Swoje spostrzeżenia opublikowali w czasopiśmie Joule.

BANER MOBILEB1
Reklama

Innowacyjne perowskity

Ogniwa perowskitowe w ostatnim czasie zrewolucjonizowały branżę fotowoltaiki. Już teraz wykazują dużo większą wydajność niż najlepszej jakości ogniwa krzemowe.

Przeczytaj, jak Polska prezentowała pawilon perowskitowy na Expo w Dubaju w artykule:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jednak, podczas gdy perowskitowe ogniwa słoneczne wykazują większą wydajność niż krzem w pochłanianiu światła słonecznego, technologia ma problemy z przekształcaniem go w energię elektryczną.

Wielofunkcyjna papryczka chili

Naukowcy z Chin i Szwecji przeprowadzali badania mające na celu zmniejszenie tego problemu. Wykazali, że rozwiązaniem może okazać się kapsaicyna – substancja chemiczna odpowiedzialna za pikantność papryczek chili.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Biorąc pod uwagę właściwości elektryczne, chemiczne, optyczne i stabilne kapsaicyny, wstępnie stwierdziliśmy, że byłby to obiecujący kandydat podaje Qinye Bao, autor badania i inżynier elektryk z East China Normal University.

uzeZZnhf q9vAiVPtLB eUHkFyfrqqFwpncdFSkKkeCqMd pUIsLVj 0HDLDoQjDaB8Ky9Y 0hrBzWyvaQTfW7b5coNRhHLdCcNWpeG9iPcpDKCds9d4b1lvmtZA9oNg4RKImS

Fot: ogniwa perowskitowe z kapsaicyną/źródło: eurekalert.org

Dodatkowo badania udowodniły, że wprowadzenie kapsaicyny do perowskitu podczas procesu produkcyjnego doprowadziło do większej obfitości elektronów służących do przewodzenia prądu na powierzchni półprzewodnika. W efekcie naukowcy otrzymali ogniwo o najwydajniejszym jak dotąd transporcie ładunku.

– W przyszłości ekologiczna i zrównoważona technologia dodatków biomateriałów leśnych będzie wyraźnym trendem w nietoksycznych, bezołowiowych materiałach perowskitowych mówi Qinye Bao – Mamy nadzieję, że w końcu przyniesie to w pełni zielone ogniwo słoneczne perowskitowe jako źródło czystej energii dodaje.

źródło: eurekalert.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.