Pierwsza rosyjska farma wiatrowa w Arktyce powstaje pod Murmańskiem

Pierwsza rosyjska farma wiatrowa w Arktyce powstaje pod Murmańskiem

Farma wiatrowa Kolskaya będzie jedną z największych w Rosji oraz jedną z największych na świecie na północ od koła podbiegunowego. Pierwsza rosyjska farma wiatrowa w Arktyce rozpocznie produkcję w połowie 2022 roku.

Pierwsza rosyjska farma wiatrowa w Arktyce

Budowa w niekorzystnych warunkach przebiega wyjątkowo szybko  – pierwszy statek załadowany turbinami zawinął do portu w Murmańsku pod koniec kwietnia.

Zobacz film przedstawiający konstrukcję obiektu:

Według władz regionalnych 20 z planowanych 57 turbin stoi już na wietrznym obszarze na północny wschód od Murmańska. Zbudowana na obszarze 257 ha farma wiatrowa Kolskaya ma produkować do 750 GWh rocznie. 

Według dewelopera, firmy Enel Russia, farma rozpocznie produkcję energii w maju 2022 roku. Farma wiatrowa Kolskaya to pierwszy tego typu projekt w północnej Rosji i Arktyce. 

Jak podkreślają lokalne władze, pierwsza rosyjska farma wiatrowa w Arktyce nie tylko pomóc w ochronie środowiska, lecz także pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu.

Kluczowy projekt dla rosyjskiej transformacji

Władze regionalne już uznały farmę za inwestycję o wymiarze strategicznym.

Zielona energia i energetyka wiatrowa na północ od koła podbiegunowego mają duże znaczenie. To nie tylko zasługa inwestycji szacowanych na 23 mld rubli, ale także nowoczesnej technologii – przekazał w oświadczeniu gubernator Murmańska Andrei Chibis.

Według Chibisa i jego administracji energia odnawialna produkowana na farmie może zostać wykorzystana do wytwarzania zielonego wodoru i stać się rdzeniem nowego regionalnego przemysłu technologicznego. Obwód murmański produkuje dziś około 60 % swojej energii z energii jądrowej, a pozostałe 40% z energii wodnej.

źródło: arctictoday.com, gov-murman.ru