Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu. Fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu. Fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu. Fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu

Na północy Polski w związku z inwestycjami w morskie farmy wiatrowe powstaną dwa duże projekty: fabryka turbin wiatrowych w Szczecinie i terminal instalacyjny w Świnoujściu. Czy Pomorze stanie się centrum innowacji w energetyce? 

Reklama

Duże inwestycje w OZE na Pomorzu

Baltic Power będzie największą morską farmą wiatrową, która powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego. Elementy 76 nowoczesnych turbin Baltic Power produkowane będą w nowej fabryce w Szczecinie. Zanim na polskim Bałtyku staną pierwsze turbiny o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda, trafią najpierw do terminala instalacyjnego.

Fabryka zatrudni około 700 osób, a zakończenie jej budowy przewidywane jest na rok 2024. 

Terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.

Od początku przygotowań do realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej konsekwentnie dążyliśmy do tego, żeby w pełni wykorzystać potencjał polskiej gospodarki. Decyzja o budowie terminala instalacyjnego w Świnoujściu oraz nowej fabryki turbin w Szczecinie udowadniają, że morskie farmy wiatrowe, mają szansę nie tylko zrewolucjonizować krajowy system energetyczny, ale też być impulsem dla rozwoju całego regionu – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Co jeszcze wiemy o planowanych projektach?

Terminal instalacyjny w Świnoujściu

Teren terminala liczyć będzie 20 hektarów. Trafią tam komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. 

W przypadku projektów związanych z morską energetyką wiatrową jednym z naszych głównych celów jest zapewnienie local content oraz korzystnego wpływu na lokalne społeczności, w których rozwijamy i prowadzimy działalność. To kluczowe podejście Northland do rozwoju projektów na całym świecie odzwierciedlające nasze podstawowe wartości. 

Ogłoszona dzisiaj (13 października) współpraca jest świadectwem wspólnego rozwoju i osiągnięć, które nie tylko przyczynią się do rozwoju projektu Baltic Power, ale także przyspieszą transformację energetyczną Polski i wzmocnią lokalną gospodarkę na długie latazaznacza Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.

Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. Zgodnie z planem port rozpocznie pracę w 2025 roku, a w trakcie prac instalacyjnych zatrudnienie w nim znajdzie około 100 osób.

– Naszym celem jest stworzenie portu w pełni uniwersalnego. To wszystko jest również naszą odpowiedzią na oczekiwania inwestorów chcących związać swój biznes z portami w Szczecinie i Świnoujściu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że branża OZE ten potencjał zauważyła. Planujemy, że w 2025 roku terminal wejdzie w fazę eksploatacji obsługując około 80 morskich turbin wiatrowych rocznie mówi Krzysztof Urbaś, Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Firma Vestas, która dostarczy turbiny dla farmy Baltic Power, zdecydowała się też na zlokalizowanie w Szczecinie nowej fabryki.

Fabryka turbin w Szczecinie

W nowej fabryce Vestas montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy. Tym samym będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.

Przemysł wiatrowy pomaga tworzyć zrównoważone i niezawodne systemy energetyczne, a przy tym zapewnia szeroki zakres korzyści społecznych i ekonomicznych. To m.in. tworzenie nowych miejsc pracy w całym łańcuchu wartości. Zarówno informacja o naszej współpracy przy projekcie Baltic Power, jak i dzisiejsza dotycząca nowej fabryki firmy Vestas są konkretnymi przykładami wkładu w rozwój sektora energetyki wiatrowej. Chciałbym podziękować naszym partnerom i wszystkim zaangażowanym stronom, które umożliwiły realizację tego projektu – dodaje Nils de Baar, Prezes Vestas na Europę Północną i Centralną.

Baltic Power, fabryka w Szczecinie i terminal w Świnoujściu to nie wszystkie projekty, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach.

To nie koniec inwestycji na Pomorzu

Orlen oprócz realizacji Baltic Power wystąpił o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. Równolegle inne firmy deklarują zaangażowanie w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

– Zobacz też: Equinor ubiega się o kolejne farmy wiatrowe na polskim morzu, ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

Na OZE skorzystają także inne miasta na północy Polski. W Gdańsku planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego a w Łebie do 2025 roku powstanie port serwisowy. 

Można powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Zdaniem NIKu wszystkie te inwestycje realizowane są zdecydowanie za późno, co wystawia na szwank polskie bezpieczeństwo energetyczne.

źródło: orlen.pl, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.