Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samowystarczalna impreza. Klub zamienia ciepło osób na parkiecie w energię odnawialną i ogrzewa nią budynek

Samowystarczalna impreza. Klub zamienia ciepło osób na parkiecie w energię odnawialną i ogrzewa nią budynek

Samowystarczalna impreza. Klub zamienia ciepło osób na parkiecie w energię odnawialną i ogrzewa nią budynek

Walka ze zmianami klimatu i transformacja energetyczna nie muszą być nudne. Klub w Glasgow magazynuje ciepło, które wytwarzają osoby tańczące na parkiecie i za pomocą pomp ciepła wykorzystuje je do ogrzewania lub chłodzenia budynku. Technologia pozwala zaoszczędzić na rachunkach i ograniczyć emisję CO2. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia odnawialna z tańca

BodyHeat to system, który działa poprzez wychwytywanie ciepła generowanego przez klubowiczów i bywalców koncertów podczas tańca. Pomysłodawcą jest CEO TownRock Energy David Townsend. 

Jego pomysł na wytwarzanie energii odnawialnej spodobał się Andrew Fleming-Brownowi, który jest założycielem i dyrektorem klubu SWG3 w Glasgow. Właściciel obiektu już wcześniej szukał sposób na rozwój klubu w sposób przyjazny dla środowiska zobowiązując się do osiągnięcia zeroemisyjności netto do 2025 roku. 

Jesteśmy naprawdę podekscytowani faktem, że możemy wejść na globalny rynek. Chcielibyśmy, aby różne kluby w różnych miastach zaczęły rywalizować o bycie najbardziej zielonymi. Obecne pokolenie klubowiczów jest bardzo oświecone w kwestii zmian klimatu, więc dla klubów móc powiedzieć, że są zeroemisyjne, będzie miało duże znaczeniepowiedział Townsend wyjaśnia w Dazed.

BodyHeat pozwala klubowi w Glasgow na redukcję emisji na poziomie 70 ton dwutlenku węgla każdego roku. Na czym dokładnie polega ta technologia?

Samowystarczalne rave’y

David Townsend w wywiadzie dla BBC News stwierdził, że jego system działa w sposób odwrotny do zasady, na której pracuje lodówka. BodyHeat wykorzystuje pompę ciepła do skierowania gorącego powietrza z klubu do szeregu odwiertów, które ładują się jako bateria termiczna.

Ciepło jest transportowane za pomocą starannie dobranego płynu przez zamkniętą sieć rur do pomp ciepła w pomieszczeniu kotłowni. Następnie rurami trafia ono do odwiertów znajdujących się w ogrodzie klubu SWG3. 12 otworów wiertniczych w kształcie litery U ma głębokość 150-200 metrów i może magazynować ciepło nawet przez kilka miesięcy. Następnie trafia 200 m pod ziemię do 12 odwiertów w kształcie litery U w celu magazynowania. Kiedy energia jest gotowa do użycia, wraca do pomp ciepła, gdzie jest podwyższana do odpowiedniej temperatury i emitowana z powrotem do przestrzeni eventowych SWG3.

Ciepło zamieniane jest na energię odnawialną, która następnie wykorzystywana jest zgodnie z zapotrzebowaniem. Energia wraca do pomp ciepła, które mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń za pomocą systemu rur biegnących wokół budynku klubu. 

System działa w trzech oddzielnych przestrzeniach:
– przestrzeni eventowej na 1250 osób,
– przestrzeni eventowej na 1000 osób,
– oraz głównym wejściu do foyer.

Jedna z pomp ciepła może nawet zapewnić jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie, co oznacza, że ​​ciepło ciała może być zbierane na żywo podczas wydarzenia i natychmiast dostarczane do foyer. Tam może być wykorzystane do zapewnienia ciepła i utrzymania pożądanej temperatury. 

Pomysł brzmi ciekawie, ale jak przedstawia się jego opłacalność?

Czy to się opłaca?

Pomysłodawca BodyHeat David Townsend zdradził koszty instalacji swojego systemu portalowi Dazed:

Całkowity koszt wynosi 350 tys. funtów, ale projekt można w dużym stopniu dostosować do innych klubów, przestrzeni imprezowych lub sal gimnastycznych, a zatem zakres nakładów inwestycyjnych w zależności od skali lub projektu jest szerokistwierdził Townsend.

W tej cenie SWG3 odłączył zewnętrzne zasilanie, którego źródłem był gaz. Teraz całe ogrzewanie i chłodzenie za pomocą sytemu BodyHeat pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych i przez długie lata będzie zapewniać niezawodną i samowystarczalną energię. 

Cieszymy się, że po trzech latach planowania, konsultacji i budowy możemy włączyć
pierwszy system BodyHeat. Oprócz tego, że jest to ogromny krok w kierunku naszego celu, jakim jest osiągnięcie zera netto, mamy nadzieję, że wpłynie to na innych z naszej branży i spoza niej, aby poszli w nasze ślady i pracowali nad przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym
powiedział Andrew Fleming-Brown, dyrektor zarządzający SWG3.

Energia odnawialna może być także generowana przez chodzenie po parkiecie. Płytki podłogowe Pavegen niczym nie różnią się od innych poza jednym aspektem – potrafią produkować energię z ludzkich kroków. Ta technologia podbija cały świat, pojawiła się między innymi także w warszawskim sklepie Żabka. 

źródło: townrockenergy.com, dazeddigital.com, zdj. główne: townrockenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.