Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia z OZE znów na straty. Kolejna nadprodukcja musiała zostać zatrzymana

Energia z OZE znów na straty. Kolejna nadprodukcja musiała zostać zatrzymana

Po raz kolejny wyprodukowana zielona energia “poszła na straty”. Dzięki pięknej pogodzie towarzyszącej nam przez całą majówkę źródła odnawialne wyprodukowały ponad 380021 MWh z energii słonecznej i 260221 MWh z wiatrowej. Niestety duża część przepadła. Ze względu na stosunkowo niskie zapotrzebowanie (wynikające z dni wolnych) konieczne było wyłączenie tych instalacji. Jest to już kolejna sytuacja, w której tracimy energię elektryczną. W zeszłym miesiącu, podczas Świąt Wielkanocnych, nie wykorzystaliśmy ponad 13000 MWh, a w związku ze zbliżającym się latem – kolejne wyłączenia fotowoltaiki są nieuniknione.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Majówkowe wyłączenia prądu

Przez pięć dni majowego szaleństwa i idealnych wręcz temperatur, nie tylko dla majówkowiczów, ale przede wszystkim energii odnawialnej (OZE), operator polskiej sieci elektroenergetycznej (PSE) dzień po dniu nakazywał wyłączenie instalacji fotowoltaicznych. 

Zdarzyły się także dni, w których wyłączenie dotyczyło również farm wiatrowych. Tylko 1 maja w szycie nasłonecznienia przypadającym na godziny od 11:00-15:00 nie wykorzystaliśmy aż 17898 MWh, które wyprodukowała dla nas fotowoltaika. Niestety podobna sytuacja spotkała farmy wiatrowe, których działanie tego dnia również zostało zablokowane, co spowodowało stratę 8429 MWh. 

Sytuacja nie uległa poprawie także 2 maja. Pomimo że nie był to dzień wolny od pracy dla wszystkich, nadmiar energii generowanej przez źródła odnawialne przekraczał aktualne zapotrzebowanie. 

3 i 4 maja działały tylko farmy wiatrowe, a w niedzielę 5 maja ponowie wstrzymana została praca obu jednostek OZE, co spowodowało straty w wysokości 22676 MWh na energii z fotowoltaiki oraz 2037 MWh na energii wiatrowej.

Problem z nadprodukcją energii nie znika

Warto podkreślić, że takich dni w roku mieliśmy już wiele. Tylko od początku 2024 roku “przepadło” prawie 319.6 GWh energii.

W kwietniu, w artykule “Zmarnowana energia, czyli świąteczne wyłączenia instalacji PV” opisywaliśmy, jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne były zmuszone do wyłączenia instalacji fotowoltaicznych w trakcie Świąt Wielkanocy. W efekcie straciliśmy ponad 13000 MWh czystego prądu pochodzącego z OZE. 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ograniczają podaż energii ze źródeł odnawialnych w celu zrównoważenia systemu elektroenergetycznego. Chodzi głównie o wyłączenia średnich i małych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Takie sytuacje będą się powtarzać, zwłaszcza, że lato i prawdziwie upalne dni są dopiero przed nami.

Źródło: informacja prasowa Euros Energy, pse.pl

Fot.: gettyimages/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.