1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Moja elektrownia wiatrowa” – 50 mln w pierwszym naborze

“Moja elektrownia wiatrowa” – 50 mln w pierwszym naborze

Nie będziemy czekali długo ze startem tego programu – zapewniła szefowa NFOŚiGW odnosząc się do pytań dziennikarzy PAP o dofinansowania mikroinstalacji wiatrowych. Wiadomo, ile środków zostanie przeznaczonych na pierwszy nabór w ramach “Mojej elektrowni wiatrowej”.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ile środków na pierwszy nabór?

Pojawiły się nowe informacje w sprawie programu “Moja elektrownia wiatrowa”. Zdradziła je w rozmowie z PAP Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Początkiem czerwca informowaliśmy o tym, że całkowity budżet nowo wdrażanego programu wyniesie 400 milionów złotych. Dotychczas nie było jednak wiadome, ile ze środków zostanie przeznaczone na pierwszy nabór. Jak poinformowała niedawno szefowa NFOŚiGW – zarezerwowano na niego 50 milionów złotych. 

– Jako zarząd NFOŚiGW będziemy sprawdzać, jak zareagują na niego konsumenci i rynek. Dlatego w pierwszym naborze kierujemy 50 mln zł i damy sobie kilka miesięcy na to, by zobaczyć, jaką popularność zdobędzie program m.in. pod kątem zapotrzebowania na tego typu instalacje – powiedziała PAP Zawadzka-Stępniak.

Podczas rozmowy szefowa NFOŚiGW odniosła się też do jednego ze stawianych programowi zarzutów: o niewystarczające rozwiązania technologiczne dostępne w naszym kraju, skupione na tego rodzaju instalacjach odnawialnych źródeł energii. Zawadzka-Stępniak rozwiała wątpliwości w tym temacie.

– Sprawdziliśmy, że jest grupa polskich producentów, która oferuje technologię przydomowych instalacji wiatrowych. Zgadzam się, że nie jest to technologia rozwinięta i nie jest masowo wdrażana w Polsce czy w Europie. My tym programem chcemy sprawdzić, jak to wpłynie na nasz rynek, tak jak to było 10 lat temu z programem dopłaty do kolektorów słonecznych, który de facto zbudował taki rynek w Polsce – powiedziała.

Ile można zyskać dotacji?

Dotacja wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych. Nawet 30 tysięcy złotych można otrzymać w ramach jednej instalacji wiatrowej (nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW). Jej zainstalowana moc elektryczna powinna wynosić od 1 do 20 kW. 

Do tego można ubiegać się także o dofinansowanie magazynu energii – maksymalnie 17 tysięcy złotych na urządzenie (6 tys. zł/1 kWh, przy czym minimalna pojemność musi wynieść 2 kWh). 

Program ma ruszyć w najbliższym czasie. Nie jest jeszcze znana konkretna data.

Więcej na temat zasad programu pisaliśmy tutaj: 

Źródła: biznes.pap.pl

Fot.: gettyimagespro/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.