Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odkryto największe europejskie złoże metali ziem rzadkich. Stanowią klucz do transformacji energetycznej

Odkryto największe europejskie złoże metali ziem rzadkich. Stanowią klucz do transformacji energetycznej

Odkryto największe europejskie złoże metali ziem rzadkich. Stanowią klucz do transformacji energetycznej

Firma Rare Earths Norway poinformowała w ubiegłym tygodniu o odkryciu w południowej Norwegii największego europejskiego złoża metali ziem rzadkich. Surowce zaliczane do tej grupy stanowią kluczowy element w trwającej transformacji energetycznej. Możemy spotkać je między innymi w silnikach samochodów elektrycznych czy turbinach wiatrowych.

Reklama

Cenne surowce w południowej Norwegii

Kompleks Karbonatytowy Fen (z ang. Fen Carbonatite Complex, FCC) mieści się na południowy zachód od Oslo, w pobliżu jeziora Norsjø i miejscowości Ulefoss. W tym miejscu ok. 580 mln lat temu mieścił się olbrzymi wulkan z kominem o średnicy ok. 2 km. Magma w jego wnętrzu zastygła w skałę zwaną karbonatytem, w której osadzone są cenne surowce. Jak podkreśla firma Rare Earth’s Norway, głównym minerałem obecnym w FCC są magnesy ziem rzadkich, które używane są do produkcji m.in. samochodów elektrycznych oraz turbin wiatrowych.

Metale ziem rzadkich (z ang. rare-earth elements, REE) to grupa 17 pierwiastków chemicznych, które stosuje się powszechnie w przemyśle energetycznym i elektronicznym, a także transporcie. Wbrew nazwie nie są aż tak rzadkie, choć dla współczesnego świata wyjątkowo cenne przez dość szerokie zastosowanie. Oprócz wymienionych wyżej gałęzi używa się ich również w sektorze zbrojeniowym czy rakietowym.

Każde kolejne odkrycie złóż metali ziem rzadkich przybliża nas jako ludzkość do zakończenia globalnej transformacji energetycznej. Przez szerokie zastosowanie przy budowie turbin wiatrowych czy pojazdów elektrycznych stanowią bardzo cenny zasób.

Prawie 9 milionów ton cennych metali w największym europejskim złożu

Aktualnie rynek metali ziem rzadkich kontrolują Chiny, w których znajduje się 70% ich światowych złóż oraz gdzie dokonuje się 90% obrabiania rud tych surowców. Kolejne dwa kraje z największym depozytem tych metali to Rosja i Wietnam. Państwo Środka stanowi na tym polu najważniejszego partnera Starego Kontynentu i odpowiada za aż 40% masy metali ziem rzadkich importowanych do Unii Europejskiej.

Odnalezienie tak dużego złoża w Europie może zaszkodzić długoletniej dominacji Chin i sprawić, że to Norwegia stanie się istotnym partnerem państw europejskich w kwestii transformacji energetycznej. Jak podkreślają przedstawiciele Rare Earths Norway, w FCC znajduje się około 8,8 megaton tlenków metali ziem rzadkich, z czego 1,5 to wspomniane już magnesy ziem rzadkich, takich jak neodym czy prazeodym. Powyższe dane dotyczą górnej części dawnego komina wulkanicznego, do głębokości 468 metrów pod poziomem morza.

Przedstawiciele Rare Earths Norway zapowiadają, że do 2030 roku planują rozpocząć w FCC pierwszy etap wydobycia cennych surowców. Złoże FCC stanowczo wyprzedziło dotychczasowy największy depozyt metali ziem rzadkich w Europie. Odkryto je na początku ubiegłego roku w szwedzkiej Kirunie i miała się tam znajdować około 1 megatona REE w formie tlenków. W tym momencie na Starym Kontynencie nie działa żadna kopalnia wydobywająca metale ziem rzadkich.

– O odkryciu złóż REE w Szwecji pisaliśmy tu: Odkryto największe w Europie złoże metali ziem rzadkich. Chińczycy stracą rynek OZE?

Źródła: cnbc.com, livescience.com, rareearthsnorway.com, lkab.com

Fot. Rare Earths Norway

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.