Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ruszył nabór wniosków do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Ruszył nabór wniosków do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Już od dziś można składać wnioski o dofinansowanie przydomowych wiatraków oraz magazynów energii. Oficjalnie wystartował program “Moja Elektrownia Wiatrowa”. Jak złożyć wniosek o dotację?

Reklama

Do kogo skierowany jest program?

17 czerwca oficjalnie otwarto pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego programu priorytetowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Budżet na realizację tego celu wynosi aż do 400 000 000 złotych ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Nabór wniosków potrwa do końca 2028 roku (lub do wyczerpania dedykowanej puli środków).

– Robimy kolejny krok w kontekście niezależności energetycznej naszych mieszkańców, Polek i Polaków, dlatego od najbliższego poniedziałku startujemy z nowym programem wsparcia prosumentów – powiedziała szefowa NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiadającej program.

Z dofinansowania w ramach “Mojej Elektrowni Wiatrowej” mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele budynków lub lokali mieszkalnych, wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby (szczegółowe warunki opisane są na stronie internetowej programu).

Pierwszy nabór wniosków

Na pierwszy nabór wniosków przeznaczono łącznie 50 milionów złotych. Będzie on prowadzony w sposób ciągły, od 17 czerwca 2024 roku do 16 czerwca 2025 – lub do wyczerpania zarezerwowanej na ten cel puli środków. 

Wnioski należy składać w formie elektronicznej, poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępny tutaj

Na co można otrzymać dofinansowanie?

W ramach programu dostępne są dwie formy dofinansowania, obie w formie dotacji.

Pierwszą z nich jest dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 30 tys. zł na jedną współfinansowaną mikroinstalację wiatrową. Jej moc zainstalowana powinna być nie mniejsza niż 1 kW oraz nie większa niż 20 kW. Wsparcie finansowe wynosi nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW. Warto przy tym zaznaczyć, że maksymalna wysokość wiatraka może wynieść 30 metrów. 

Druga forma dotacji obejmuje zakup magazynu energii elektrycznej. Wsparcie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jedno urządzenie, przy czym akumulator musi być wyposażony w minimalną pojemność 2 kWh. Wsparcie finansowe nie większe niż 6 tys. zł/1 kWh.

Wsparcie OZE i rozwój sektora

Celem nowego programu wsparcia prosumentów jest rozwój krajowego rynku odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej, a także wzrost autokonsumpcji energii. 

– Program “Moja Elektrownia Wiatrowa”, który dzisiaj ogłaszamy, jest kolejnym elementem wzmocnienia energetyki obywatelskiej, energetyki rozproszonej. To rozwiązanie, które wspiera nasze bezpieczeństwo. Inwestujemy w niezależność energetyczną Polek i Polaków – powiedział Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Czy ten plan ma szansę się powieść? Szefowa NFOŚiGW na ten moment zapowiedziała test i weryfikację rynku.

– Chcemy zobaczyć przez ten pierwszy rok, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu inwestycje, ale również chcemy wspierać polskie technologie właśnie w tym obszarze. Będziemy też sprawdzać, czy ten program wpłynie na rynek rozwoju właśnie tych typów inwestycji. Podobnie jak zrobiliśmy to ponad 10 lat temu, kiedy uruchomiliśmy program kolektorów słonecznych – zapowiedziała szefowa NFOŚiGW.

Źródła: konferencja prasowa MKiŚ (14.06.2024), mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl

Zdjęcie główne: screenshot z transmisji live konferencji prasowej na kanale MKiŚ na platformie YouTube.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.