Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przypominamy: od jutra obowiązują nowe zasady w ramach programu “Czyste Powietrze”

Przypominamy: od jutra obowiązują nowe zasady w ramach programu “Czyste Powietrze”

Nadchodzą zmiany w największym programie antysmogowym w Polsce. Już od jutra zaczną obowiązywać dwie nowe zasady w ramach “Czystego Powietrza”. 

Reklama

Wypłacono ponad 10 miliardów złotych

Program “Czyste Powietrze” cieszy się olbrzymią popularnością wśród wnioskodawców. W ciągu sześciu lat (od 19.09.2018 do 07.06.2024 roku) złożono 880 372 wniosków, podpisano 718 075 umów i wypłacono 10 865 879 323 złotych dofinansowania. Te liczby nadal rosną – przyjmowanie wniosków i wypłacanie środków jeszcze długo się nie skończy.

Zmienią się natomiast dwie zasady funkcjonowania programu.

Czyste Powietrze statystyki
Fot.: czystepowietrze.gov.pl

Obowiązkowy audyt energetyczny

W najnowszej dokumentacji programowej wprowadzono dwie zmiany. Jedną z nich jest obligatoryjne przeprowadzenie audytu energetycznego przed zainstalowaniem pompy ciepła.

Ten krok ma na celu ochronę beneficjentów. Audyt pozwoli zweryfikować, czy dane urządzenie będzie efektywnym źródłem ciepła dla konkretnego budynku lub lokalu mieszkalnego.

Warto pamiętać, że aby pompa ciepła przyniosła oczekiwane rezultaty, dom musi być odpowiednio docieplony. Czasem zdarza się, że aby działała efektywnie, najpierw konieczna jest termomodernizacja budynku. Zakres prac, które mogą być potrzebne przed jej instalacją, wykaże przeprowadzony audyt energetyczny.

W ramach programu “Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie na audyt energetyczny w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych (do 1,2 tysiąca złotych).

Urządzenia tylko z listy ZUM

Kolejna zmiana dotyczy wyboru urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Już od jutra wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie będą mogły być kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, jeżeli znajdują się na liście ZUM. 

Lista ZUM, współtworzona przez producentów, stanowi pomoc dla wnioskodawców programu “Czyste Powietrze”, wpływając ich bezpieczeństwo. Urządzenia, które od 1 stycznia 2025 roku znajdą się na liście, będą musiały posiadać parametry potwierdzone pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA (zgodnie z wymogami programu „Czyste Powietrze”). Do tego czasu – czyli od 14.06 do 31.12.2024 – dopuszcza się możliwość wpisania na listę pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT. Jest to ważna zmiana dla ich producentów, dystrybutorów i importerów, ale przede wszystkim dla beneficjentów największego programu antysmogowego w Polsce.

soze Infografika blog 10 1

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Fot.: gettysignature/canva.com, czystepowietrze.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.