Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czyste Powietrze: MKiŚ zdecydowało. Dłuższy czas dla producentów i importerów pomp ciepła

Czyste Powietrze: MKiŚ zdecydowało. Dłuższy czas dla producentów i importerów pomp ciepła

Czas na dostarczenie wymaganych badań technicznych pomp ciepła przez ich producentów oraz importerów został wydłużony do 31 grudnia 2024 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o tym w piątek, 10 maja, na stronie internetowej programu Czyste Powietrze. 

Reklama

NFOŚiGW zmienia regulamin

22 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe regulacje w programie Czyste Powietrze. Swoim zakresem objęły zarówno jego beneficjentów, jak i producentów lub dostawców pomp ciepła. 

Wówczas wprowadzono zasadę, że aby móc skorzystać z dofinansowania w ramach programu na zakup i montaż pomp ciepła, urządzenie takie powinno znajdować się na liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Aby jednak zdobyć miejsce w tym zestawieniu, instalację trzeba najpierw poddać certyfikacji w jednym z akredytowanych, europejskich laboratoriów. Okazało się, że czas, jaki na to wyznaczono, był niewystarczający.

Ministerstwo reaguje na problemy

Pierwotnie termin na dopełnienie formalności i wpisanie urządzenia na listę ZUM miał zakończyć się w czerwcu 2024, jednak wspólną decyzją NFOŚiGW oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wydłużono go do ostatniego dnia bieżącego roku.

– 18 marca 2024 r., w publikacji nowego regulaminu listy ZUM –  na liście ZUM znajdowały się łącznie 4192 pompy ciepła. Weryfikację urządzeń znajdujących się na liście prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Od ogłoszenia nowych zasad IOŚ-PIB zweryfikował 657 wniosków, z czego pozytywnie 91, a odrzuconych zostało 566. Obecnie na weryfikację oczekują 102 wnioski. MKiŚ i NFOŚiGW obserwują i analizują na bieżąco proces wpisywania urządzeń na listę ZUM. Równolegle jesteśmy w dialogu z organizacjami branżowymi. Z zebranych informacji wynika, że do zakończenia okresu przejściowego, tj. do 13 czerwca 2024 r., w znacznej części przypadków firmy nie zdążą przedstawić badań umożliwiających pozostanie pomp ciepła na liście ZUM – czytamy na stronie ministerstwa.

Dzięki wprowadzonym zmianom do 31 grudnia 2024 na liście zielonych urządzeń i materiałów będą mogły znaleźć się urządzenia, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. Po tej dacie, aby nadal widnieć w zestawieniu, trzeba będzie uzupełnić wymaganą dokumentację.

Po co nam lista ZUM?

Powstanie listy ZUM jest podyktowane ochroną beneficjentów największego programu antysmogowego w Polsce przed nieuczciwymi praktykami niektórych importerów pomp ciepła.

– Bardzo wiele, niestety, kłamstw jest w tym obszarze, bo też bardzo wiele różnych  interesów – powiedziała szefowa MKiŚ w wywiadzie udzielonym Radiu ZET – Nie było żadnych certyfikatów przez 8 lat i to doprowadzało do tego, że faktycznie dzisiaj niektórzy mają potwornie wysokie rachunki za pompy ciepła. Absolutnie to była jedna z moich pierwszych rekomendacji, że uszczelniamy system, eliminując urządzenia, które są nieefektywne i dbając o to, by ludzie mieli bardziej dopasowane urządzenie do swoich potrzeb – skomentowała.

Brak zmian dla uczestników programu

Warto wspomnieć, że dla beneficjentów programu Czyste Powietrze harmonogram nie ulegnie zmianie. Najnowsza decyzja obejmie w głównej mierze dystrybutorów urządzeń. 

Liczba składanych wniosków w ramach Czystego Powietrza stale rośnie. Według najnowszych, oficjalnych danych, opublikowanych 15 maja na platformie X, łącznie złożono ich już ponad 858 tysięcy. Kwota, na którą opiewają, to aż 27 592 203 757 złotych.

Czyste Powietrze 15.05
Źródło: x.com/WymienKopciucha

Źródła: czystepowietrze.gov.pl, gov.pl

Fot.: PAP/Szymon Pulcyn

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.