Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czyste Powietrze: Bank Światowy zasili program o ponad miliard złotych

Czyste Powietrze: Bank Światowy zasili program o ponad miliard złotych

Minister Finansów poinformował na portalu X o podpisaniu umowy z Bankiem Światowym. Program Czyste Powietrze zostanie zasilony o kwotę 250 milionów euro, czyli ponad miliard złotych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowe źródło finansowania

Minister Finansów, Andrzej Domański, poinformował na portalu X (dawniej Twitter) o sfinalizowaniu przez Polskę umowy pożyczki zawartej z Bankiem Światowym. Środki w wysokości 250 milionów euro (ok. 1,1 miliarda złotych) zostaną przekazane do budżetu programu Czyste Powietrze, największego programu antysmogowego w Polsce.

Co ciekawe, podpisana umowa pożyczki, poza wsparciem finansowym, niesie ze sobą również wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego. Mają nas wspierać w zakresie skutecznej realizacji i dalszego rozwoju programu – czytamy na portalu gov.pl

– Bank Światowy wspiera Polskę w działaniach zmierzających do poprawy jakości powietrza i zwiększania efektywności energetycznej poprzez przejście na czystsze i bardziej zrównoważone systemy ogrzewnictwa w budynkach mieszkalnych. Cieszymy się, że możemy wspierać merytorycznie program „Czyste Powietrze” oraz działać na rzecz zwiększenia jego inkluzywności. Uruchomienie wsparcia finansowego sprawia, że nasza współpraca stanie się jeszcze bliższa: wspólnie realizujemy misję, którą postawił przed sobą Bank Światowy – eliminacja ubóstwa na planecie nadającej się do życia – mówi Marina Wes, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

Odpowiedź ministerstwa 

W sprawie pożyczki przeznaczonej na realizację flagowego programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, głos zabrała szefowa resortu, Paulina Hennig-Kloska.

– Program Czyste Powietrze jest jednym z najbardziej wymagających programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW. Z jednej strony ma precyzyjnie określone cele i jest mocno rozbudowany zarówno w zakresie swojej oferty, jak i organizacji systemu wsparcia. Z drugiej, wymaga stałego reagowania na sytuację zewnętrzną, dynamiczny rynek cen i usług oraz na nowe potrzeby grup docelowych – beneficjentów tego programu. Współpraca z Bankiem Światowym daje możliwość wymiany doświadczeń Banku z działań w tym obszarze w innych krajach i doświadczeń NFOŚiGW z dotychczasowej realizacji programu Czyste Powietrze w Polsce – komentuje ministra.

Dlaczego piszemy o finansowaniu Czystego Powietrza?

W styczniu 2024 roku donosiliśmy o tym, że kwota zaległych, niewypłaconych środków w ramach programu wzrasta o 100 mln tygodniowo – co wywołało niemałe oburzenie. Po tych informacjach częściej niż o długach spotykaliśmy coraz to nowsze wieści o tym, co rząd robi, aby tę dziurę załatać. 

W tej kwestii postawiono przede wszystkim na środki pochodzące z unijnego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Według danych (stan na 11 kwietnia 2024), z otrzymanych przez Polskę łącznie 1,8 miliarda złotych z KPO, ponad 860 milionów zł zostało przekazane na Czyste Powietrze. Do końca czerwca tego roku program zasili kolejne 1,6 miliarda złotych, pochodzące z najnowszej transzy środków z KPO.

Jak widać, unijne fundusze odgrywają kluczową rolę w finansowaniu Czystego Powietrza – odegrały ją także w przypadku umowy z Bankiem Światowym. To od nich bowiem zostało uzależnione jej zawarcie. Pożyczka została udzielona na okres do 5 lat (2022-2027). Ma zasilić budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych w ramach ulgi termomodernizacyjnej komplementarnej do PPCP.

Od dzisiaj obowiązują ważne zmiany

Warto wspomnieć, że 22 kwietnia 2024 zaczęły zobowiązywać nowe zasady udzielania dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.

Od dzisiaj pompy ciepła oraz kotły zgazowujące drewno, a także kotły na pellet, będzie można wybrać jedynie spośród tych, które znajdują się na zaktualizowanej liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Zmieniają się także warunki uzyskania dotacji w ramach najwyższego poziomu dofinansowania. Będzie można otrzymać ją tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.

Zmianie uległy także przepisy dotyczące prefinansowania. Więcej o nich można przeczytać tu:

Źródło: gov.pl
Fot.: stock.com / Skórzewiak, czystepowietrze.gov.pl/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.