Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

MKiŚ: Środki z programu Czyste Powietrze zostaną wypłacone. Do Polaków trafi 300 milionów złotych

Wypłaty dotacji z programu Czyste Powietrze

MKiŚ: Środki z programu Czyste Powietrze zostaną wypłacone. Do Polaków trafi 300 milionów złotych

15 stycznia odbyła się konferencja prasowa ministerstwa Klimatu i Środowiska, na której Paulina Hennig-Kloska poinformowała o wstrzymaniu wypłat z dotacji w ramach programu “Czyste Powietrze”. Kwota zaległych, niewypłaconych środków wzrasta o 100 mln tygodniowo. 

Reklama

Specjalna konferencja

W związku z dużą ilością zapytań kierowanych do MKiŚ w kwestii programu “Czyste Powietrze” i dotacji, które mają być w ramach niego wypłacane, ministerstwo zorganizowało specjalną konferencję, podczas której min. Hennig-Kloska odpowiedziała na kierowane pytania i obawy.

Ministra oficjalnie potwierdziła, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatrzymał wypłaty dotacji w ramach Programu. 

– Mamy pełną świadomość, że kilkanaście tysięcy rodzin czeka na wypłatę środków – powiedziała Hennig-Kloska. – Chciałam obiecać wszystkim rodzinom, że te pieniądze zostaną im wypłacone, a zarówno w Ministerstwie, jak i w samym NFOŚiGW pracujemy obecnie nad udrożnieniem tego programu, aby wypłacić wszystkie zaległe środki, ale także, aby wdrożyć długofalowe rozwiązania, które zapewnią nam płynność w programie “Czyste Powietrze”, który jest priorytetem dla naszego rządu w najbliższych miesiącach – dodała. 

Ile wynoszą zaległości w wypłatach dotacji?

Zaległości w wypłatach sięgają jeszcze grudnia 2023 roku. Od tego momentu rozpoczęły się większe problemy z wypłacalnością środków. Przyczyn wstrzymania wypłat ministra upatruje w rządach swoich poprzedników – Zjednoczonej Prawicy. Uwagę zwraca na blokowanie przez PiS otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz na brak środków z Funduszu Spójności oraz Funduszu FEnIKS (Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko), z których współfinansowany ma być Program.

Podobnie zresztą jak wiceministra Klimatu i Środowiska, Urszula Zielińska, która przyznała, że każdego tygodnia NFOŚiGW nie wypłaca około 100 milionów złotych. Łącznie zaległości przekroczyły 300 milionów złotych.

Wypłaty dotacji będą wznowione

Min. Hennig-Kloska zapowiedziała już wznowienie wypłacania dotacji – w ramach pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy Ministerstwo otrzymało 200 mln złotych i to one w dużej mierze mają to umożliwić. Poza tym przewidziane jest wykorzystanie pieniędzy z Programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

– Jeżeli informowaliśmy, że zaległości dotyczą 300 mln złotych, to już widać, że te 200 mln nie wystarczą na wypłacenie wszystkich wniosków, dlatego też pracujemy nad środkiem zaradczym, który pozwoli na zrealizowanie wszystkich dotacji i wypłacenie wszystkich zaległości i uruchomieniem, można powiedzieć, prefinansowania, a docelowo wdrożenia programu w ramach pieniędzy dostępnych z FEnIKSA na rok 2024 – powiedziała ministra.

– Czytaj także: Czy Polacy chętnie korzystają z programu Czyste Powietrze?

Źródło: konferencja prasowa MKiŚ

Fot. gov.pl, Canva (jackaldu)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.