Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa zielona pożyczka w historii Europy. Za 5 miliardów powstanie ekologiczna fabryka baterii

Największa zielona pożyczka w historii Europy. Za 5 miliardów powstanie ekologiczna fabryka baterii

Największa zielona pożyczka w historii Europy. Za 5 miliardów powstanie ekologiczna fabryka baterii

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek 16 stycznia podpisanie umowy o finansowaniu rozbudowy fabryki Northvolt Ett w północnej Szwecji o wartości 5 miliardów dolarów. Transakcja stanowi największą jak dotąd zieloną pożyczkę zaciągniętą w Europie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Oprócz rozwoju produkcji katod i ogniw w Northvolt Ett, pakiet finansowy umożliwi rozbudowę sąsiadującego z nim zakładu recyklingu Revolt Ett, który zbliża się do zakończenia rozruchu i zaczął przetwarzać pierwsze materiały. Zakład odzyskuje metale przeznaczone do produkcji baterii, których ślad węglowy jest o 70% niższy niż w przypadku wydobywanych surowców, umożliwiając w ten sposób w pełni zintegrowaną produkcję baterii w obiegu zamkniętym, która wcześniej nie istniała poza Azją.

– To był ogromny wysiłek całego zespołu, obejmujący długie procesy due diligence, nowe partnerstwa z instytucjami i opracowanie najnowocześniejszych struktur finansowania skupionych na zrównoważonym rozwoju – a wszystko po to, aby zrealizować jedną z największych w historii transakcji w zakresie zielonego finansowania – komentuje Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.

Northvolt to założona w 2016 roku szwedzka firma produkująca baterie. Jest dostawcą ogniw do samochodów elektrycznych dla takich producentów jak BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars czy Volkswagen Group.

Źródło: informacja prasowa – Northvolt

Fot. Northvolt

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.