Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Duże zmiany w programie “Czyste powietrze” od kwietnia 2024

Duże zmiany w programie “Czyste powietrze” od kwietnia 2024

Od 22 kwietnia 2024 wejdą w życie nowe przepisy uprawniające do otrzymania dofinansowania w ramach największego programu antysmogowego w Polsce. Zmiany obejmą m.in. pompy ciepła i kotły. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dla kogo najwyższy stopień dofinansowania?

Zmiany w programie “Czyste powietrze” obejmą przede wszystkim trzy obszary: możliwość wnioskowania w ramach trzeciej części dotacji z programu, dotacje na pompy ciepła oraz kotły zgazowujące drewno lub pellet drzewny.

Na początku przyjrzyjmy się zmianie pierwszego z wymienionych obszarów. Program został podzielony na trzy części: dla beneficjentów chcących skorzystać z podstawowego poziomu dofinansowania, z poziomu podwyższonego oraz najwyższego. Kryterium przyznawania tego ostatniego od 22 kwietnia ulegnie zmianie. 

Dotacja w ramach części III będzie mogła zostać udzielona i wypłacona beneficjentowi tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo lokal mieszkalny wydzielony w takim budynku. Dodatkowo osoba, która skorzystała z tego rodzaju dofinansowania, przy kolejnym wniosku o dotację na następny budynek, będzie mogła ubiegać się o nią w ramach części I, czyli podstawowego poziomu dofinansowania. 

Które pompy ciepła będą dofinansowane?

Główną zmianą, która obejmie kryterium dofinansowania na pompy ciepła, jest konieczność wyboru ich modeli z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Od kwietnia 2024 roku każdy sprzęt, którego zakup i montaż będzie dofinansowany z programu “Czyste Powietrze”, musi znajdować się na liście ZUM. Dotychczas wykaz ten pełnił jedynie funkcję pomocniczą.

Aby znaleźć się na powyższej liście, pompa ciepła będzie musiała spełnić wszystkie wymogi szerzej opisane na stronie czystepowietrze.gov.pl. Mają one także znaleźć odzwierciedlenie w stosownej dokumentacji. Składa się ona między innymi z raportu z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie UE lub EFTA.  Dodatkowo badania mają potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno do zastosowań średnio- jak i niskotemperaturowych. Po pozytywnej weryfikacji takich dokumentów oraz po potwierdzeniu spełnienia wymogów przez pracowników Państwowego Instytutu Badawczego, pompa ciepła uzyska miejsce na liście ZUM. Po zakończeniu okresu przejściowego, w czerwcu 2024 roku, na liście pozostaną tylko te urządzenia, które przeszły pozytywną weryfikację i spełniły opisane kryteria. 

W ostatnim czasie lista ZUM przeszła aktualizację. Wskutek tego wycofano z niej łącznie ok. 45 pomp ciepła powietrze/woda oraz 41 gruntowych pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Więcej szczegółów dotyczących tego tematu znaleźć można w artykule poniżej:

Zmiany dotyczące kotłów

Nowe przepisy dotkną także użytkowników kotłów zgazowujących drewno i na pellet drzewny – oba o podwyższonym standardzie.

Podobnie jak dla pomp ciepła, kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie koszty kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie lub kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów. 

W tym przypadku jednak nie ulegnie zmianie procedura wpisu do rejestru ZUM, nie będzie również wymogu składania dodatkowych dokumentów. Z pełną listą urządzeń znajdujących się w tym zestawieniu można zapoznać się na stronie internetowej lista-zum.ios.edu.pl.

Czyste Powietrze
czystepowietrze.gov.pl

Źródło tekstu i zdjęć: czystepowietrze.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.