Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przenośna farma PV składana jak harmonijka – wyjątkowy pomysł austriackiej firmy

Przenośna farma PV składana jak harmonijka – wyjątkowy pomysł austriackiej firmy

Przenośna farma PV składana jak harmonijka – wyjątkowy pomysł austriackiej firmy

Innowacje w branży OZE nie przestają zaskakiwać. Jedną z najnowszych jest pomysł austriackiego start-upu Solarcont, który zaprezentował swój przenośny generator fotowoltaiczny, mieszczący się w kontenerze. Całość składa się jak harmonijka i może być przewożona w różne miejsca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Instalacja PV zamknięta… w kontenerze

Urządzenie znane jako Solarcontainer z pozoru wygląda jak zwykły kontener, podobny do tych, które można zobaczyć na wielkich statkach dostawczych. Po ułożeniu w odpowiednim miejscu ściany są jednak usuwane, a z obydwu stron obiektu wysuwają się złożone harmonijkowo panele fotowoltaiczne. Potem gdy zadanie instalacji w danym miejscu się skończy, całość składa się z powrotem i przybiera formę łatwego w transporcie kontenera. To, jak Solarcontainer prezentuje się na żywo, można zobaczyć na poniższym nagraniu:

Zaprezentowana na powyższym nagraniu instalacja jest kompaktowa – wewnątrz kontenera oprócz paneli znajdują się również części, z których można złożyć specjalne prowadnice. To właśnie po nich moduły PV wysuwają się ze środka. Rozsunięcie całości do pełnego rozmiaru zajmuje niespełna pół godziny, a gdy doliczymy do tego czas potrzebny na położenie prowadnic, instalacja może być gotowa do pracy w mniej niż 5 godzin. W sumie urządzenie ma długość 120 m (po 60 m z każdej strony kontenera). Ta konkretna instalacja działa z mocą 140 kWp i  – jak można zobaczyć na nagraniu – została użyta do zasilenia festiwalu muzycznego odbywającego się w Austrii.

Kompaktowa mini-farma słoneczna do zadań specjalnych

Solarcontainer składa się z 240 paneli fotowoltaicznych, które zajmują łączną powierzchnię 720 m2. Oczywiście możliwe jest rozłożenie kilku kontenerów obok siebie i połączenie ich w jedną “farmę” produkująca prąd. Wytwarzana energia może przekazywana do sieci, ale cały system ma także możliwość działania off-grid.

Co istotne, po złożeniu Solarcontainer staje się kontenerem zgodnym z międzynarodową normą ISO 668. Jego wymiary wynoszą 6 m długości, 1,4 m szerokości i 2,9 m wysokości, a urządzenie waży mniej niż 20 ton. Ze względu na kompaktowe rozmiary nadaje się do przewozu ciężarówkami, statkami i pociągami.

Zastosowań takiego urządzenia może być dużo. Jednym z najważniejszych jest możliwość użycia go w przypadkach nagłego odcięcia prądu z danego obszaru. Jeśli miejsce na skutek nieprzewidzianych zdarzeń zostałoby odcięte od energii elektrycznej, ciężarówka z Solarcontainerem mogłaby udać się do danej lokacji i w mniej niż 5 godzin zapewnić lokalnej ludności źródło zasilania oparte na słońcu. Po powrocie prądu w głównej sieci wystarczy złożyć wszystko do postaci kontenera, który w będzie mógł zostać użyty przy kolejnej sytuacji awaryjnej.

Producent Solarcontainera, firma Solarcont, została założona w 2022 roku w Austrii z inicjatywy dwóch innych spółek – zajmującej się systemami PV Hilber Solar i reprezentującej branżę kontenerów Gföllner. Ich wspólne starania zrodziły kompaktowe urządzenie, które może stać się mini-farmą fotowoltaiczną w praktycznie dowolnym miejscu na Ziemi.

– Czytaj także: Recykling paneli fotowoltaicznych w gospodarce obiegu zamkniętego

Źródła: pv-magazine.com, solarcontainer.one

Fot. Solarcontainer

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.