Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Dbamy o czyste powietrze”. Hanna Śleszyńska twarzą proekologicznej kampanii

“Dbamy o czyste powietrze”. Hanna Śleszyńska twarzą proekologicznej kampanii

W ostatnich dniach wystartowała akcja edukacyjno-informacyjna realizowana przez Fundację 8 Kobiet. Ma zachęcać m.in. do wymiany kopciuchów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dbamy o czyste powietrze!

Kampania społeczna finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Realizuje ją działająca między innymi w sferze kultury i sztuki, a także oświaty, wychowania i ochrony środowiska, Fundacja 8 Kobiet.

Kampania promuje największy program antysmogowy w Polsce, “Czyste Powietrze”, a na jej czele stanęła znana aktorka filmowa i teatralna, Hanna Śleszyńska.

Seria promocyjnych filmów

W ramach kampanii nagrano serię krótkich filmów, których akcja toczy się… w gminnym punkcie konsultacyjno‐informacyjnym programu „Czyste Powietrze”. Zabawne scenki odgrywane są przez Hannę Śleszyńską, w roli pracownicy urzędu, oraz aktorów i aktorki ze Szczecina. Przykładowy film można obejrzeć poniżej.

Chodzi o ekologię i czystą energię

Z pozoru zabawne scenki kryją za sobą głęboki przekaz. Chodzi o dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców i zachęcenie Polaków do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne. 

Mowa między innymi o słynnych “kopciuchach”, których w samej Warszawie, według najnowszych raportów, nadal pozostaje ponad dwa tysiące. Według prognoz, dla niektórych mazowieckich gmin pozbycie się starych pieców, przy zachowaniu aktualnego tempa wymian, może zająć nawet pół wieku. Więcej o tym pisaliśmy tu: Ile nielegalnych kopciuchów dymi w podwarszawskich gminach?

Tymczasem dymiące piece mają realny wpływ na poziom zanieczyszczeń powietrza.  Przykładowo, w Małopolsce, dzięki stopniowej eliminacji “kopciuchów”, jakość powietrza znacząco się poprawiła. Od momentu wprowadzenia zakazu stosowania węgla i drewna w Krakowie minęły już ponad 4 lata, a efekty są coraz lepiej widoczne. Liczba dni smogowych spadła z 116 w 2012 roku do 16 w 2023. Bardzo wysokie poziomy zanieczyszczeń, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze 10 lat temu, już się nie zdarzają, a biorąc pod uwagę pyły PM10 czy benzo(a)piren – na przestrzeni ostatniej dekady ich średnioroczne stężenia zmniejszyły się o ponad 50%.

Przykłady dobrych praktyk

Opisane filmy nie będą ostatnimi – na stronie gov.pl już teraz znajdziemy zapowiedź kolejnej odsłony tej akcji. Tym razem w rolach głównych wystąpią rzeczywiści beneficjenci programu „Czyste Powietrze”.

W ramach dofinansowania z NFOŚiGW powstanie kilkanaście krótkich form reportażowych. Osoby uczestniczące w projekcie opowiedzą o swoich doświadczeniach, o tym dlaczego zdecydowali się na inwestycje w swoje domy poprzez ich docieplenie lub wymianę pieca, i jakie korzyści im to przyniosło.

Źródła: czystepowietrze.gov.pl, fundacja8kobiet.pl

Fot.: czystepowietrze.gov.pl, facebook.com/Hanna Śleszyńska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.