Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Już za 100 dni kopciuchy w Małopolsce będą zakazane. Na jakim etapie jest wymiana pieców w gminach? [MAPA]

Już za 100 dni kopciuchy w Małopolsce będą zakazane. Na jakim etapie jest wymiana pieców w gminach? [MAPA]

Równo za 100 dni, 1 maja 2024, uchwała antysmogowa dla Małopolski zacznie obowiązywać. Krakowski Alarm Smogowy przeprowadził badania pokazujące postęp w wymianie pieców i kotłów przez mieszkańców krakowskiego obwarzanka. Które gminy wymieniły ich najwięcej? 

BANER MOBILEB1
Reklama

Co przyniesie uchwała dla Małopolski

Uchwała antysmogowa po licznych perturbacjach wejdzie w życie 1 maja 2024 roku, czyli równo za 100 dni. Początkowo miała obowiązywać już od końca 2022 roku, jednak we wrześniu 2022 r. Sejmik oddalił datę zakazu dla „kopciuchów” o 14 miesięcy. Członkowie KAS zaapelowali wówczas do Radnych i Zarządu Województwa o natychmiastowe uruchomienie kampanii informacyjnej przekonującej obywateli do wymiany kotłów, co finalnie się nie stało. 

Uchwała antysmogowa niesie za sobą zapisy wykluczające możliwość używania jako źródeł ogrzewania pozaklasowych pieców i kotłów, niespełniających określonych norm. Co to oznacza w praktyce? Do końca kwietnia 2024 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wskazanych norm emisyjnych.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły, które spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności – czytamy na stronie powietrze.malopolska.pl.

Działania tego typu przynoszą realne, pozytywne rezultaty na jakość powietrza w miastach. O tym więcej napiszemy poniżej. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Ile kotłów zostało zlikwidowanych w obwarzanku krakowskim?

Raport donosi, że tempo wymiany kotłów spadło w porównaniu do 2022 roku (w całym roku wymieniono 2 691 kotłów). Pozytywnie zaskakuje natomiast liczba wniosków o dotację, złożonych w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku. Jest ona wyższa niż liczba wymienionych urządzeń. 

Untitled 1 1
Fot.: Krakowski Alarm Smogowy

Największą aktywność w przekonywaniu mieszkańców do korzystania z dotacji na wymianę wysokoemisyjnych urządzeń obserwujemy w Wieliczce, Zabierzowie i Niepołomicach – tam mieszkańcy złożyli odpowiednio 306, 189 i 169 wniosków na wymianę kotłów. Szacuje się, że w kolejnych miesiącach wymiana kotłów przyspieszy. 

Untitled 2
Fot.: Krakowski Alarm Smogowy

Gdzie znajduje się najwięcej kopciuchów?

Jeszcze w 2020 roku szacowano, że w “krakowskim obwarzanku” dymiło 33 tysiące “kopciuchów”. Obecnie jest ich 12 251 (dane Krakowskiego Alarmu Smogowego, stan na 30.09.2023). Najwięcej “kopciuchów”  znajduje się w Gminie Biskupice – 1637, co oznacza, że w ponad połowie wszystkich budynków jednorodzinnych mogą funkcjonować tego typu systemy grzewcze. W niechlubnej pierwszej trójce znalazły się również gminy: Wieliczka i Niepołomice. 

Untitled
Fot.: Krakowski Alarm Smogowy
CrWosfYcuRPUMwKLGuk35nnZ4SDsRhH7LQ850AiwwzT3meY4yzZJa1Ln9AwN7XbM4ZU 83U5Zz Tca9VpIxGW6PfEoORrglRyCqpX1Pyluld8heUvFlpA jH lQwBTJpCq sy oBAkZm
Fot.: Krakowski Alarm Smogowy

Pozytywne wnioski na przyszłość

Wnioski z raportu są jednoznaczne – dzięki eliminacji “kopciuchów” jakość powietrza w okalających Kraków gminach znacząco się poprawiła. Uchwały antysmogowe mają sens – od wprowadzenia zakazu stosowania węgla i drewna w Krakowie minęły już ponad 4 lata i w ostatnim czasie obserwujemy znaczną poprawę jakości powietrza. Liczba dni smogowych spadła ze 116 w 2012 do 16 w 2023 (stacja monitoringu przy ul. Bujaka). Bardzo wysokie poziomy zanieczyszczeń, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze 10 lat temu, już się nie zdarzają, a biorąc pod uwagę pyły PM10 czy benzo(a)piren – na przestrzeni ostatniej dekady ich średnioroczne stężenia zmniejszyły się o ponad 50%.

Pokazuje to, że kierunek zmian jest dobry i należy je kontynuować. Tempo wymiany pozostawia jednak sporo do życzenia. Od stycznia do końca września 2023 roku wymieniono tylko 1305 tego typu urządzeń. W tym tempie wymiany, jak twierdzą eksperci z KAS, będziemy czekać na czyste powietrze jeszcze ok. 10 lat. 

Źródło: informacja prasowa Krakowskiego Alarmu Smogowego

Fot.: canva.com/@gettysignature, Krakowski Alarm Smogowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.