1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Do Polski wpłynął największy przelew z KPO w historii. Ponad 1,6 mld zł otrzyma “Czyste Powietrze”

Do Polski wpłynął największy przelew z KPO w historii. Ponad 1,6 mld zł otrzyma “Czyste Powietrze”

Do końca czerwca 2024 największy program antysmogowy w Polsce, Czyste Powietrze, zostanie zasilone o kwotę ponad 1,6 miliarda złotych. To skutek otrzymania przez Polskę kolejnej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największy przelew w historii

“To jest ważny dzień dla polskiej gospodarki, ważny dzień dla polskich inwestycji i ważny dzień dla uświadomienia sobie przez nas wszystkich w Polsce, że członkostwo w Unii Europejskiej się nam wszystkim opłaca” – powiedziała w poniedziałek, 15 kwietnia, ministra funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Tego dnia do Polski dotarł największy jednorazowy przelew z Unii Europejskiej w historii naszego członkostwa. W postaci jednej transzy otrzymaliśmy 26 miliardów 964 milionów złotych.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu otrzymania przez Polskę kolejnej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dowiedzieliśmy się, że pewna ilość z nich zostanie przeznaczona na walkę ze zmianami klimatycznymi oraz na inwestycje w OZE. Fundusze zasilą między innymi program Czyste Powietrze i wspomogą rolników.

Duże środki dla Czystego Powietrza

Według stanu na 11 kwietnia br. Polska zainwestowała dotychczas ponad 1,8 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Ponad 860 milionów złotych z nich uzyskał program Czyste Powietrze. To największy program antysmogowy w Polsce. 

Zgodnie z najnowszymi informacjami (dane z czwartku, 11 kwietnia), w ramach programu zostało złożonych łącznie ponad 825 tysięcy wniosków na 25,63 miliarda złotych. W tym podpisano 685 463 umów na łącznie 9 677 774 743 złotych. 

Dzisiaj już wiemy, że program wspierający termomodernizację budynków mieszkalnych zostanie zasilony kwotą ponad 1,6 miliarda złotych do końca czerwca tego roku. 

– Środki zostaną przeznaczone na szereg różnych inwestycji, w tym najbardziej szczegółowo jesteśmy w stanie określić, co się zdarzy do końca czerwca. Z tych pieniędzy 1,6 miliarda (złotych; red.) pójdzie na program Czyste Powietrze, kolejne 720 milionów pójdzie na program Białe plamy w obszarze szerokopasmowego internetu. Takich białych plam po realizacji KPO w Polsce już nie będzie, czyli szerokopasmowy internet powinien dotrzeć do każdej miejscowości w Polsce – powiedziała ministra podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Ponadto blisko 400 milionów złotych z otrzymanych środków zostanie przeznaczone na bezpieczeństwo transportu, a 570 mln na poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego, między innymi poprzez modernizację przejazdów kolejowych. 

Na zamieszczonych przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz zdjęciach możemy zobaczyć potwierdzenie części płatności, która dotarła do Ministerstwa. 

Kiedy kolejne środki?

Po otrzymaniu dzisiejszego, największego w historii przelewu w ramach KPO, jaki Polska otrzymała w ramach jednej transzy, ministerstwo już zapowiedziało złożenie wniosków o kolejne dwie. Ich wielkość nie powinna już być jednak aż tak spektakularna.

– Następną płatność chcielibyśmy i planujemy otrzymać do końca tego roku i to według naszych planów będzie płatność z drugiego i trzeciego wniosku o płatność. Przypominam: 15 grudnia złożyliśmy pierwszy wniosek o płatność, po 4 miesiącach mamy środki na kontach. Chcemy złożyć, jednocześnie nadrabiając te dwa lata opóźnienia, drugi i trzeci wniosek w sierpniu, najpóźniej na początku września, po to, żeby do końca roku mieć kolejne płatności. A z kolei na samym końcu roku – złożyć kolejne dwa wnioski, znowu wykorzystując okienko podwójnie, czyli wniosek czwarty i piąty – zapowiedziała ministra.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać łącznie 59,8 miliardów euro, czyli ok. 260 miliardów złotych. Ponad 46% środków musi zostać przeznaczone na cele klimatyczne.

Źródła: gov.pl

Fot.: gov.pl, czystepowietrze.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.