Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Już dziś wpłynie kolejna transza środków z KPO. 398 mln na program Czyste Powietrze 

Już dziś wpłynie kolejna transza środków z KPO. 398 mln na program Czyste Powietrze 

Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, poinformowała na portalu X (dawniej Twitter), że do Polski wpłynie dzisiaj kolejna wypłata z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Na co zostaną przeznaczone środki?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dziś wpłynie kolejna transza środków

Kolejna wypłata środków z KPO opiewa na kwotę 433 mln złotych. 25 mln z nich zostanie przeznaczone na zwiększenie odporności sektora rolno-spożywczego, 33 mln na termomodernizację mieszkań, a 1,3 mln na nowe miejsca w żłobkach. 

Do tego zdecydowana większość środków, tj. 398 milionów zostanie przeznaczonych na program Czyste Powietrze.

Wypłaty na Czyste Powietrze zostały wznowione

31 stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oficjalnie poinformowało, że ruszyły wypłaty środków z programu Czyste Powietrze.

Nowy Rząd RP podziela cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza, które mają być osiągnięte poprzez stworzenie odpowiednich narzędzi. Wstrzymanie wypłat w programie Czyste Powietrze pod koniec 2023 roku było spowodowane brakiem zapewnienia finansowania programu przez poprzednią władzę. – taką informację można przeczytać na stronie internetowej MKiŚ.

– W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu Czyste Powietrze. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancję, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości – podkreśla min. Paulina Hennig-Kloska

O wstrzymaniu finansowania programu więcej pisaliśmy tu: 

Będą kolejne źródła finansowania największego programu antysmogowego

Program Czyste Powietrze to program o ogromnym budżecie w wysokości 103 miliardów złotych. Oferuje wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynku. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, po grudniowych perturbacjach związanych z wyczerpaniem dotychczasowego źródła finansowania programu, ogłosiło w dniu wczorajszym, że wypłata środków została wznowiona, ponadto wypłacono także wszelkie zaległe środki. Podano również plany co do przyszłości źródeł finansowania programu, które mają ulec zmianie, celem zabezpieczenia wypłat przyszłych dotacji. 

Przypominamy, że kwestia finansowania programu była w ostatnim czasie szeroko komentowana. Poszukiwano też różnych rozwiązań sytuacji z grudnia. Politycy zgłosili nawet poprawkę do ustawy okołobudżetowej, przegłosowanej przez Sejm, zgodnie z którą finansowanie programu miałoby odbyć się dzięki przesunięciu wypłaty pierwszej raty dla Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg w 2024 przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Prezydent Andrzej Duda nie podpisał jednak ustawy w terminie, którym był 25 stycznia i tym samym to rozwiązanie przepadło.

Co teraz z finansowaniem Czystego Powietrza?

Według MKiŚ, w najbliższym czasie finansowanie programu Czyste Powietrze odbywać się będzie w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniędzy z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko. To jedne z największych pod względem finansowym programy w Unii Europejskiej. 

Aktualnie Ministerstwo poszukuje również innych alternatyw, które miałyby usprawnić przeprowadzenie programu.

– Jesteśmy po to, by słuchać i usprawnić program. Rozmawiamy z organizacjami pozarządowymi i Bankiem Światowym w sprawie poprawy efektywności programu. Mamy kilka scenariuszy na naprawę programu i jego stałe finansowanie. Dialog pomoże wypracować najlepsze działania – powiedziała wiceministra, Urszula Zielińska.

Źródła: gov.pl

Fot.: canva.com/@pixabay, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.