1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prostsze zasady sortowania odpadów w Anglii. Śmieci trafią tylko do dwóch kubłów

Prostsze zasady sortowania odpadów w Anglii. Śmieci trafią tylko do dwóch kubłów

Prostsze zasady sortowania odpadów w Anglii. Śmieci trafią tylko do dwóch kubłów

Angielskie zasady segregowania odpadów doprowadziły do znaczącego wzrostu recyklingu w tym kraju. Niestety nie są bez wad – różnią się w zależności od samorządu, w niektórych z nich są dość skomplikowane, a do tego doprowadzały do długiego oczekiwania na wywóz śmieci i zalegania kubłów z odpadami na ulicach. Teraz rząd zmienia te zasady. Od tej pory odpady Anglików podzielone będą jedynie na… dwie frakcje.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zamieszanie w angielskim systemie segregacji odpadów

Tworzywa sztuczne i metal, odpady zmieszane, odpady biodegradowalne, szkło, papier i karton – bardzo dobrze znamy ten podział z naszych domów i osiedli. W Polsce obowiązuje ujednolicony system segregacji śmieci z podziałem na pięć podstawowych frakcji. W Anglii do tej pory sytuacja była znacznie bardziej skomplikowana. Przede wszystkim podział nie był ujednolicony i różnił się w zależności od konkretnego samorządu. W Londynie, gdzie poszczególne dzielnice mają dość dużą autonomię, każda z nich indywidualnie decydowała o sposobie sortowania śmieci na swoim terenie. Taka sytuacja miała miejsce w całym kraju.

W sumie można było spotkać aż 8 różnych frakcji w zależności od konkretnego regionu. System podziału na kolory, znany z Polski, również nie był ujednolicony i tak na przykład w jednych gminach czy dystryktach plastik wyrzucany był do czerwonego kubła, a w innym do pomarańczowego. Papier czasem trafiał do żółtego kontenera, ale w innym miejscu już do niebieskiego, z kolei jeszcze gdzie indziej żółty kolor miał pojemnik na odpady organiczne.

Segregacja odpadów w Anglii do poprawki

Tak ekstensywny podział pozwolił znacząco zwiększyć odsetek odpadów trafiających w Anglii do recyklingu. W 2022 roku było to ponad 43% (dla porównania wynik Polski to 26,7%). Niestety prowadziło to również do niepożądanych sytuacji. Brak ujednolicenia na pewno utrudniał życie mieszkańców, który musieli zmieniać sposób segregacji i codzienne nawyki przeprowadzając się nawet w obrębie tego samego miasta.

Dużym problemem był również odbiór odpadów. Firmy, które się nim zajmowały, po prostu nie nadążały z odbiorem takiej ilości różnych frakcji. Sprawy nie ułatwiała specyficzna zabudowa brytyjskich miast i miasteczek, gdzie dużym śmieciarkom ciężko jest manewrować. W efekcie nieodebranie śmieci często zalegały na ulicach, a rady samorządów wyjątkowo często zgłaszały ten problem rządowi centralnemu w Londynie.

Rząd w Londynie ujednolica prawo związane z recyklingiem

Władze kraju postanowiły pochylić się nad problemem i wypracowały rozwiązanie określane przez rząd jako “zdroworozsądkowe”. Od tej pory tworzywa sztuczne, metal, szkło, papier i karton będą mogły być zbierane do jednego pojemnika, a odpady biodegradowalne (kuchenne lub z ogrodu) do drugiego pojemnika.

Według rządu ma to zredukować dezorientację związaną z recyklingiem, bowiem każdy obywatel nie będzie już musiał sprawdzać, jakie odpady lokalny samorząd przeznacza do recyklingu. Władze kraju zobowiązały się również do zapewnienia regularnych wywozów śmieci. Frakcja, w której skład wchodzą odpady biodegradowalne będzie odbierana raz na tydzień, a drugą – raz na dwa tygodnie. Samorządy są zachęcane do tego, aby organizować odbiór odpadów nawet częściej.

– Wszyscy chcemy przyłożyć się do zwiększenia recyklingu i zredukowania ilości śmieci na wysypiskach, ale mozaika różnych sposobów segregacji odpadów w całej Anglii sprawia, że ciężko wiedzieć co dany samorząd zaakceptuje do recyklingu – tak w oświadczeniu rządu mówił Robbie Moore, minister recyklingu. – Nasz plan na prostsze recyklowanie zmniejszy to zamieszanie: upewnimy się, że od każdego zostanie odebrany ten sam typ śmieci, niezależnie od tego, gdzie mieszka – dodaje Moore.

– Czytaj także: 5 firm odpowiada za prawie jedną czwartą odpadów plastikowych na świecie

Źródła: gov.uk, zielona.interia.pl

Fot. Canva (LordRunar, Bigandt_Photography)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.