Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Elektra” – elektryczny motocykl zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej

„Elektra” – elektryczny motocykl zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing z Politechniki Śląskiej skonstruowali elektryczny motocykl. „Elektra” – bo tak ten jednoślad został nazwany – miała już okazję, by zaprezentować się szerszej publiczności i wywalczyć prestiżowe nagrody. O szczegółach związanych z powstaniem pojazdu opowiedział Bartłomiej Urbański, lider projektu realizowanego przez SKN PolSl Racing.

Reklama

„Projekt realizowaliśmy w krótkim czasie, bo od kwietnia, tak więc musieliśmy się skupić na tym, żeby wszystko było dokładnie przemyślane i zorganizowane, (…) udało nam się ukończyć projekt i zrobić już pierwsze jazdy próbne. Pomimo krótkiego czasu realizacji po podjęciu decyzji o braniu udziału w niższej kategorii udało nam się stworzyć pojazd, z którego jesteśmy zadowoleni pod kątem jakościowym, wykonania, jak i osiągów”, powiedział Bartłomiej Urbański, reprezentujący SKN PolSl Racing z Politechniki Śląskiej.

„Elektra” wzięła udział w prestiżowych zawodach motocykli elektrycznych – odbywającym się we Wrocławiu SmartMoto Challenge. Pojazd zgłoszono do kategorii mocy silnika pojazdu 8 kW. W swojej klasie okazał się bezkonkurencyjny. „Elektra” zdobyła pierwsze miejsce w konkurencjach dynamicznych, wysoko oceniono również Smart System zastosowany przy jej budowie, na który składają się: nawigacja, telemetria oraz wyświetlanie parametrów jazdy i silnika. Wszystkie powyższe wyróżnienia złożyły się na przyznanie temu pojazdowi pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii.

Dodatkowo „Elektra” okazała się najszybszym pojazdem spośród wszystkich motocykli startujących w zawodach. Wyprzedziła nawet jednoślady o mocy 30 kW, rywalizujące w najtrudniejszych kategoriach Enduro i Endurance, czyli w jeździe po torze terenowym.

Międzynarodowe zawody SmartMoto Challenge stworzone zostały z myślą o promocji elektrycznych jednośladów. Młodzi inżynierowie z całego świata projektują i konstruują crossowy motocykl od podstaw, aby móc wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie studiów do realizacji konkretnego przedsięwzięcia, a także po to, aby zdobyć nowe umiejętności powiązane z branżą biznesową.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.